Moskisvet.com
Vročinska izčrpanost - 1

Zdrav in v formi

Ko poletna vročina postane smrtno nevarna

R.B.
07. 08. 2010 12.22
0

Navkljub spremenljivemu vremenu v naši podalpski državici, se lahko zelo hitro znajdemo v peklenski vročini. Kaj storiti v takem primeru?

Največ o kljubovanju vročini vedo povedati profesionalni športniki, ki so včasih primorani trenirati tudi pri zelo visokih temperaturah. Prenekateri tekmovalni športnik je že doživel vročinsko slabost pri temperaturah, višjih od 30 stopinj Celzija. Tudi gradbeni delavci na pločevinastih strehah zgradb so na hudem udaru sonca. 'Navadni' ljudje se ob največji vročini zatečemo v hladne prostore - tudi nakupovalne centre in klimatizirana prevozna sredstva.
Pa vendar je dobro vedeti, čemu se moramo izogibati, da nas ne bodo udarile boleče in včasih lahko tudi usodne posledice poletne pripeke.

Pazite na poletno pripeko!
Pazite na poletno pripeko! FOTO: iStockphoto

Vročinska izčrpanost
Vročinska utrujenost je bolj pogosta in manj nevarna, kot ostala dva akutna vročinska pojava. Nastane zaradi dehidracije telesa, ko telo izgubi preveč tekočine. Dr. Larry Kenney, profesor psihologije in kinesiologije na univerzi Penn State razlaga, da ob dehidraciji voda prehaja iz krvi v tkivo, zato je ob pomanjkanju vode zelo obremenjeno srce. Zaradi manjše zmožnosti potenja mora srce hitreje in močneje črpati kri skozi ožilje. Zelo hitro lahko pridemo do točke, ko srce ni več sposobno s krvjo zadostno hladiti telesa, zato je treba telo začeti ohlajati od zunaj. Simptomi, ki se pojavljajo ob vročinski izčrpanosti, so omotica, mrazenje, šumenje v ušesih in slabost. Ko se pojavijo, moramo takoj v senco, sicer lahko pride do infarkta. Takoj moramo zaužiti vodo ali športne pijače za dehidracijo. Paziti moramo tudi, da voda ni premrzla in da ne goltamo prevelike količine naenkrat.

Sončarica (vročinski udar)
Sončarica je zelo nevarna, saj je posledica zelo povečane telesne temperature, kar lahko usodno vpliva na delovanje možganov. To stanje je smrtno nevarno, vendar ga je pri nekomu veliko lažje opaziti, kot pa vročinsko izčrpanost. Vročinski udar se pokaže zelo očitno, saj se posameznik opoteka, kot bi bil pijan, tudi govori zmedeno in je omotičen. Povprečni prag temperature pred nastopom vročinskega udara je 40 stopinj Celzija. Ko človek prestopi ta prag, ni več sposoben sam normalno uravnavati temperature in stanje postane kritično.
V najhujših primerih so simptomi hitro opazni, saj so človekove življenjske funkcije močno okrnjene. Takega človeka je treba takoj spraviti v senco. Če je pri zavesti mora piti dovolj tekočine. Hitro morate poklicati prvo pomoč, saj je žrtev vročinskega udara lahko že utrpela posledice, zato mu ustrezno lahko pomagajo le v bolnišnici.

Športniki, pravočasno prepoznajte simptome!
Če telovadite v močni vročini, imejte zavarovano glavo s pokrivalom, pijte dovolj tekočine in pozorno opazujte vedenje svojega telesa. Takoj, ko občutite slabost, ko vam srce začne močno razbijati, ko hlastate za zrakom in ko vas začne mraziti, prenehajte z vadbo in pojdite v senco. Počasi pijte tekočino. Če že morate vaditi v visoki vročini, prilagodite vadbo tako, kot da bi bili začetnik. Telo je moč pripraviti na višji vročinski napor, vendar moramo to izvesti sistematično in postopoma.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578