Hrana ima ogromen vpliv pri povzročanju in preprečevanju raka in pri moških je rak na prostati najbolj pogosti tip raka. Smrtnost je sicer relativno nizka, saj umre eden od 35 obolelih. Če raka odkrijejo v zgodnji fazi, je 100-odstotno ozdravljiv. Rak na prostati je redek pri moških starih manj kot 40 let, možnost pa se poveča pri moških starih nad 50 let. Čeprav je pri tej vrsti raka pomembna tudi genetika, je pravilna prehrana izjemno pomembna. Ljudje, ki uživajo večje količine rdečega mesa in/ali polnomastne mlečne izdelke, si precej povečajo možnost raka na prostati.
Vsebuje likopene in antioksidante. Likopen je sestavina antioksidantov in eden najbolj preučevanih antikarcenogenih agentov. Leta 2004 so ugotovili, da se možnost raka na prostati rahlo zmanjša pri ljudeh, ki redno uživajo paradižnik. Leta 2007 so študijo ponovili v precej širšem obsegu in sicer zavrgli podatke iz leta 2004. Vendar so potrdili, da ima paradižnik večje število vitaminov in antioksidantov, ki imajo pozitivne lastnosti, ne le pri raku na prostati, temveč tudi pri ostalih vrstah raka. Glavna težava pri paradižniku je pravzaprav v tem, da v trgovinah v glavnem dobimo umetno dozorele pridelke, ki so precej siromašni, kar se tiče vitaminov in tudi antioksidantov.
S kuhanjem paradižnika in dodajanju mesa ali rastlinskih maščob (odlično je olivno olje) se likopeni sproščajo in lažje absorbirajo v telo.
Brokoli
Brokoli je eno močnejših antikarcenogenih živil. Vsebuje namreč sulforafan, ki deluje kot antioksidant, po drugi strani tudi pospešuje nastanek razstrupljajočih encimov v telesu. Nekateri strokovnjaki trdijo, da je brokoli najbolj močno orožje v boju proti raku ali njegovi preprečitvi, kar jih poznamo.
Priprava brokolija je lahko raznovrstna, vendar naj bi bil najbolj učinkovit kar surov. V kombinaciji s paradižnikom je lahko še bolj učinkovit, kot so pokazale raziskave na miših.
Soja
Vsebuje izoflavone, kot so genistin, daidzin in glicitin. Soja je že dlje časa poznana kot antikarcenogeno živilo. Raziskave na živalih so pokazale, da je še posebej učinkovita pri preprečevanju raka na prostati in tudi drugih vrstah raka, vendar to še ni dokazano pri ljudeh. V nobenem primeru ne more škoditi, če meso ali mleko občasno zamenjamo s sojo.
Za zdaj ni opravljenih dovolj raziskav, da bi lahko predstavili produkte, ki so najboljši v poplavi sojinih izdelkov. Vsekakor se je dobro izogibati cvrtju v rastlinskem olju. Kljub antikarcenogenim lastnostim soje, pa je treba biti zmeren, saj soja dviguje nivo estrogena (ženskega hormona) in lahko pri moških povzroči težave z ginekomastijo, povečano rast prsi.
Lanena semena
Lan je sicer bolj znan za izdelavo tkanine, vendar njegova semena vsebujejo omega 3 kisline in lignane, ki so antioksidanti. Žal so za enkrat opravili samo peščico raziskav, kar se tiče antikarcenogenih lastnosti lanenih semen, vendar so te zelo vzpodbudne.
Lanena semena lahko dobimo v polnozrnatem kruhu, kot moko, pomešan med raznimi žitaricami in celo kot olje in kapsule.
Zelo težko je testirati vse vrste hrane, ki je trenutno na tržišču in lahko smo prepričani samo v nekaj, vsaka skrajnost telesu škoduje. Zato se večina strokovnjakov na področju prehrane strinja, da je najboljša prehrana raznovrstna, z dovolj sadja in zelenjave. Kakovost le te (hrane na splošno) pa je seveda odvisna od ponudnikov in je lahko v mnogih primerih precej dvomljiva. Preberite si še o živilih, ki izboljšajo spomin ter možganske aktivnosti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV