Moskisvet.com
image (28)

Zdrav in v formi

'Freestyle' legende svetovnih voda

R.B.
13. 06. 2010 12.40
2

Prihaja poletje in marsikomu se možgani preklopijo v 'freestyle način'. Vodne površine vabijo, da vanje zarežemo z deskami, ustvarjamo vodne zavese in za seboj puščamo morsko peno.

Freestyle (prosti slog po slovensko) je sinonim za indvidualne športe, v katerih tekmovalci skozi šport prikazujejo svoj slog. Športi take vrste so v zadnjih desetletjih pridobili na popularnosti in za njimi so se ustvarili pravi kulti in subkulture.

Današnje generacije so pomembno vpletene v alternativne vodne športe, ki so se v zadnjih desetletjih razvili v Evropi, ZDA in Avstraliji. Generacija X (rojeni med 1961 in 1981), generacija Y (rojeni med sredino sedemdesetih in letom 2000) in novejša generacija Z ( rojeni konec 90. vse do danes) smo bili priča blagemu upadu popularnosti klasičnih športov in hitremu uveljavljanju nekaterih novejših športov ter globalni popularizaciji nekaterih starejših individualnih športov, ki jih prej ni (razen lokalno) nihče poznal. Te panoge so si ustvarile svoje mesto v zgodovini športa, za seboj so potegnile velik del športne industrije in tudi količina denarja v proizvodnji in organizaciji tekmovanj je začela močno rasti.

Kateri so najbolj popularni vodni športi, ki imajo oznako prostega sloga? Najprej je treba omeniti šport, ki se je najbolj  razvil v ZDA, oziroma na otočju Havaji, ki je približno 3200 kilometrov oddaljeno od ameriške celine. Tam so med  prvimi na svetu začeli tekmovati v deskanju na valovih (surfing), ki je sicer star polinezijski šport, saj naj bi ga opazili že angleški raziskovalci na Samoi pred več kot 300 leti. Mnogi so ga poimenovali kot kraljico 'freestyle' športov, saj so tovrstna tekmovanja na urniku že od zgodnjih povojnih let, poleg tega pa je surfanje vplivalo na večino 'freestyle' športov z desko. Med surferske legende štejemo slavnega Lairda Hamiltona, ki se je prvi spustil po enem največjih valov na svetu s srhljivim imenom 'Jaws' (v prevodu žrelo) na havajskem otoku Maui, ki naj bi takrat dosegel višino okoli 20 metrov. Skozi zgodovino se je proslavilo veliko jezdecev valov, eden najuspešnejših pa je večkratni svetovni prvak Kelly Slater.

Naslednji vodni šport je močno povezan z deskanjem na valovih, le da je na klasični deski pripet še jambor z jadrom. Windsurfing (jadranje na deski) je v naših krajih velikokrat napačno poimenovan kot surfanje, saj prej pri nas surfanja na valovih zaradi lokalnih geografskih značilnosti niso izvajali. Jadranje na deski je v Sloveniji popularno že od sedemdesetih let, veliko navdušencev tega športa čez vse leto budno čaka na prvi močnejši piš vetra na slovenski, hrvaški ali italijanski obali. V svetovnem merilu je treba omeniti še vedno aktivnega legendarnega 'windsurferja' in 'kajterja' Robbieja Naisha, ki je eden najuspešnejših športnikov nasploh, saj je kraljeval kar 30 let v obeh športnih disciplinah z izjemo nekaj krajših vmesnih obdobij. Poleg legende Robbieja Naisha je treba omeniti še dva zelo uspešne jadralca na deski, ki ju pozna cel surferski svet. Prvi je tahitijski jadralec Robert Teriitehau, ki je prvi naredil dvojni salto z windsurfom (s tem namenom je veliko tekmovalcev prej in pozneje lomilo opremo in svoje kosti). Drugi je Jason Polakow, eden najuspešnejših predstavnikov omenjenega športa v zgodovini, ki se šteje med redke jadralce na deski, ki so 'odjadrali' zgoraj omenjeni val. Slovenci imamo veliko uspešnih jadralcev, morda najuspešnejši pa je Tine Slabe, ki se je visoko uvrščal tako na evropskih kot tudi svetovnih hitrostnih, slalom in 'freestyle' tekmovanjih.

Eden najmlajših vodnih športov je smučanje na vodi z desko (wakeboarding), ki je pravzaprav sinteza deskanja (snowboardinga) in smučanja na vodi. Novozelandci so v osemdesetih izumili nov način deskanja na vodi s pomočjo motornega čolna in z deskami z zankami, kamor so vpeli noge. Tako so postavili temelje smučanja na vodi z desko, katerega slavo je v svet ponesel legendarni Darin Shapiro, ki je leta 2004 sklenil svojo bogato pot z vsemi odličji, ki jih ta šport premore. Šport se izvaja predvsem s pomočjo gliserja, ki vleče 'vejkerja' po vodi, slednji pa izkorišča valove, ki jih gliser ustvarja, kot skakalnice. Kot v vsakem 'freestyle' športu, tudi pri 'vejkanju' obstaja cel kup težkih in še težjih trikov, ki zahtevajo veliko vadbe, gimnastične telesne spretnosti in tudi poguma. Na tej točki velja omeniti tudi uspešnega avstralskega 'vejkerja' Shannona Besta, ki je po končani karieri v novem tisočletju začel pot v novem vodnem športu, ki kombinira vse tri omenjene športe in se imenuje kitesurfing oz. kajtanje, o katerem bomo več pisali naslednjič.

Poglejte si videa z Lairdom Hamiltonom in Robbiejem Naishom.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648