Naj sosedu krava crkne, če je že sami nimamo, pravi znani rek o človeški zavisti, ki se izraža tudi na zelo bizarne načine. Če se nam zdi ideja, da delavce nadomeščajo roboti in umetna inteligenca ogrožujoča, se zdi nelogično, da raje vidimo, da nas na delovnem mestu zamenja robot kot pa drug človek. A ljudje smo čudna bitja ...
Razlog je seveda psihološke narave, saj se ljudje z roboti ne primerjamo kot s človekom, zato manj vplivajo na našo samopodobo. Raziskava Tehnične univerze München in Erasmus univerze v Rotterdamu, ki so jo opravili na vzorcu več kot 2000 ljudi iz evropskih in severnoameriških držav, je pokazala, da se ljudem zdi bolj sprejemljivo, da jih na delovnim mestih zamenjajo roboti kot pa drugi ljudje. Ko gre za naše delovno mesto, smo namreč manj razočarani, če ga zasede robot kot pa človek. Takšnega mnenja so bili tudi tisti, ki so brez službe ostali nedavno. Na dolgi rok sicer ti isti ljudje v robotih in napravah vidijo večjo grožnjo za svoje delo, kot v ljudjeh.
"Ljudje izgubo zaposlitve obravnavamo v socialnem kontekstu, četudi je ta posledica uvedbe novih tehnologij," pojasnjuje profesor na münchenski univerzi in eden od avtorjev študije, Christoph Fuchs, ki dodaja, da je "pomembno, da pri množičnih sprememb na trgu razumemo te psihološke učinke in tako minimiziramo posledice sprememb v družbi".
Tovrstno spoznanje je pomembno pri dodelavi programov za brezposelne, saj zaposlenim, ki jih je na delovnem mestu zamenjal robot, ni treba krepiti samopodobe, saj je v tem primeru bolj ''pomembno, da se jih nauči novih veščin, ki bodo zmanjšale njihov skrbi, da bodo proti robotom izgubili na dolgi rok".
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV