Tartufi so gomoljem podobne podzemske gobe iz družine 'Tuber', ki rastejo le na določenih območjih po svetu. Poznamo veliko vrst različnih tartufov, najbolj iskani so pa črni in še posebno beli tartuf. Najbolj znana območja, kjer jih lahko najdemo, so v italijanskem Piemontu, v Franciji, v slovenski in hrvaški Istri, v centralni Kitajski in na obronkih Himalaje in tudi na Novi Zelandiji, v ZDA in v Veliki Britaniji. Največji tartufi naj bi se nahajali prav v Italiji in Istri. Enega največjih tartufov so našli prav v okolici Buj v hrvaški Istri. Našel ga je znani lovec na te plemenite gobe, 'hrvaški' Italijan Giancarlo Zigante. Njegov primerek, ki si je takrat našel mesto v Guinnessovi knjigi rekordov, je tehtal kar 1,31 kilograma in še vedno velja za enega največjih tartufov v zgodovini.
So pa bili najdražji tartufi prodani na Kitajskem in v Hongkongu. Pred časom so tam prodali tudi najdražji tartuf, ki je tehtal kar 1,5 kilograma in je še vedno rekorder. Leta 2009 ga je kupil milijarder Stanley Ho iz Macaua za rekordnih 330.000 ameriških dolarjev (237.000 evrov). Že pred njim sta milijarder Gordon Wu in njegova žena leta 2006 kupila primerek, ki je tudi tehtal 1,5 kilograma, vendar sta plačala pol manj. Pri Kitajcih cene tartufov očitno skačejo v nebo.
Pred kratkim so v hongkonški luksuzni restavraciji Grissini postavili na ogled velik bel tartuf, težak 'samo' 600 gramov, ki je neuradno ocenjen na 90.000 hongkonških dolarjev ('samo' 8.300 evrov). Vprašanje se postavlja, ali ga bodo pojedli ali pa postavili na stalni ogled vitrino v hotelu Hyatt, kjer se nahaja restavracija.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV