Vse to pa namerava spremeniti korejsko podjetje Raonhaje, ki je razvilo dvosedežno električno plovilo, ki je napol čoln in napol podmornica, hkrati pa je izjemno preprosto za upravljanje. Svoje plovilo so poimenovali EGO, z njim pa bo lahko praktično vsak pokukal v čudoviti podvodni svet. EGO je v bistvu narobe obrnjen čoln, saj ima kabino v vodi in ne nad njo. Pritrjena je na dvojni trup čolna, vanjo pa pridemo skozi loputo na vrhu plovila. Ker se EGO dejansko ne potopi, je podjetje Raonhaje v plovilo vgradilo najmanjše možno število gumbov in ročic, tako da je upravljanje s plovilom izjemno preprosto. EGO ima namesto ročice za plin stopalko, med premikanjem naprej in nazaj pa preklapljamo s preprostim pritiskom na gumb.
Korejci poudarjajo, da EGO ni čoln s steklenim dnom, temveč ''pol-podmornica, ki potnikom omogoča raziskovati podmorski svet in hkrati uživati v vseh aktivnostih, ki jih ponujajo čolni''. Na zgornjem delu plovila EGO se tako lahko sončimo in lovimo ribe, nato pa se v podvodno kabino odpravimo občudovat morsko dno. Podmorska kabina plovila ni nepredušna, tako da ni težav z zalogo kisika, paziti je treba le na količino električne energije, saj v nasprotnem primeru lahko obstanemo sredi oceana. Najvišja hitrost plovila je 9,2 kilometra na uro, baterije pa zadostujejo za 6 do 10 ur plovbe. Nato moramo akumulatorje napolniti, kar traja od šest do devet ur. Stekleni del kabine je izdelan iz akrilnih materialov, ki so kar 200-krat močnejši kot steklo iste debelosti, poleg tega pa ponujajo kar 92-odstotno svetlobno prepustnost. Podoben material uporabljajo tudi pri gradnji akvarijev. Ker EGO ni prekrit z zaščitno barvo, moramo plovilo vsaj enkrat tedensko potegniti na suho in očistiti kabino. Plovilo nadzorujemo iz podvodne kabine, zato je v njej tudi LCD monitor, ki je povezan s kamero, nameščeno na površini plovila, tako da ves čas spremljamo dogajanje nad morjem. Plovilo je opremljeno še z merilcem globine, ki nas v primeru plitvih voda nanje opozori z zvočnim signalom. Na nadzorni plošči najdemo še merilec električne energije in VHF radio.
Podjetje Raonhaje bo EGO ponujalo v sedmih različnih barvah, cena pa bo odvisna od števila naročenih plovil, saj bo EGO v prvi vrsti namenjen morskim parkom. Dostava naj bi trajala okoli štiri mesece, Korejci pa že izdelujejo tudi štirisedežno verzijo.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV