Moskisvet.com
Samo za najbolj drzne!

Stil

Počitnice, ki vas lahko ubijejo

V.S.
11. 05. 2010 15.44
0

Če ste adrenalinski odvisnež, potem gotovo znate poskrbeti za razburljive počitnice, ki so začinjene s kančkom nevarnosti. V prevodu: lahko so to vaše zadnje počitnice!

Če se boste v službi pohvalili z noro odštekanimi počitnicami, ki ste jih doživeli na drugem koncu sveta in zgodbo pri tem podkrepili s serijo fotografij, vam bodo vsi sodelavci zavidali. Vsekakor boste pritegnili več pozornosti kot nekdo, ki je že deseto leto zapored kampiral v Umagu.
Kam se torej odpraviti, če si želite dogodivščin, ki dišijo po nevarnosti in celo smrti? Vsaj sedem načinov preživljanja dopusta vas zagotovo ne bo pustilo ravnodušnih, nekatere dejavnosti so celo prepovedane, zato zanje veljajo zasoljene cene. Prelevili se boste v lovce, ali pa morda sami postali plen.

Ne glejte ji v oči!
Ne glejte ji v oči! FOTO: Reuters
Ogled gorskih goril
Ena najbolj veličastnih in skrivnostnih živali na svetu je gorska gorila, ki živi v centralni Afriki, na območju treh držav: Ugande, Ruande in Konga. Gorska gorila, kot pove že njeno ime, živi v goratem, človeku težko dostopnem predelu džungle. Številni in večletni nemiri na območju treh držav so pustili posledice tudi na populaciji gorskih goril, tako danes v naravi živi le še okoli 700 primerkov, po najnovejših predvidevanjih Unep-a (ZN za okolje) pa naj bi zaradi različnih dejavnikov, med drugim tudi virusa ebole, do leta 2020 povsem izumrle.
V nacionalnem parku Volcanoes v Ruandi ponujajo turistom štiridnevni izlet v gore, kjer si lahko v živo ogledajo te veličastne živali. Edino pravilo, ki ga morajo turisti upoštevati, je, da gorilam ne gledajo v oči, saj gorile to dojemajo kot sovražno gesto. Samec, ki ga krasi srebrna dlaka na hrbtu in tehta do 200 kilogramov, bo brez pomisleka branil svojo družino, če bo začutil nevarnost.
Samo za najbolj drzne!
Samo za najbolj drzne! FOTO: Reuters
Safari in lov na živali
Eden najbolj krutih načinov dopustovanja je lov na divje živali. Čeprav je prepovedan in izjemno neetičen, je v resnici zelo vznemirljiv za brezsrčne turiste, ki v trenutku pozabijo na moralno držo in se prepustijo lovskemu adrenalinu. V afriški savani ubijajo vse, kar je divje in nevarno: slone, leve, nilske konje ... ne glede na to, kako visoko na seznamu ogroženih vrst so te živali. Vendar se tudi živali branijo pred napadalci in nemalokrat se zgodi, da razjarjena žival napade lovca in ga tudi pokonča. Največkrat pa tudi sama konča pod streli drugih lovcev. Domačini in turistični vodiči, ki živijo na račun lovskega safarija, za tovrstni 'big game' turistom zaračunajo od 7.000 do 15.000 evrov.

Potapljanje z morskimi psi
Ultra adrenalinska izkušnja le za najbolj pogumne in prisebne. Če gledanje morskih psov na Discovery Channel ni dovolj razburljivo, potem se lahko podate na resnično avanturo, potapljanje z belimi morskimi psi, v Južnoafriško republiko ali Mehiko. V teh državah namreč turiste – potapljače zaprejo v podvodno kletko, odkoder lahko opazujejo morske pse. Ti, nasprotno, potapljače vidijo kot zanimiv plen. Radovedne in site morske pošasti bodo mirno plavale okoli kletke, a če so lačne, bodo veliko bolj agresivne; zaletavale se bodo v kletko in na vsak način poskušale doseči svoj plen. Soočenje z najbolj krvoločno čeljustjo je samo za najbolj pogumne. Nihče ne garantira, da se vrata kletke ne bodo morda odprla ...


Na sneg s skokom iz helikopterja
Precej nova oblika belega športa je v zadnjih letih dostopna tudi navadnim smrtnikom, precej popularen pa je tudi med Slovenci. Skok iz helikopterja s smučmi ali smučarsko desko na deviški sneg je prvinski užitek, vsekakor pa je za tovrsten podvig nujna dobra telesna pripravljenost in številne ure smučanja in deskanja na pršiču, zunaj urejenih prog. Med priljubljene destinacije sodijo Kanada, Francija, Ukrajina, Gruzija pa tudi Pakistan. Pri spustu nevarnosti prežijo na vsakem zavoju: lahko se sproži plaz ali naletite na luknjo, ki se skriva pod plastjo snega. V vsakem primeru so poškodbe lahko hude, tudi usodne. Pričakujte, da boste na pomoč čakali zelo dolgo ...

Ekstremno gorsko kolesarjenje
Beseda ekstremni športi je nekoč veljala le za tiste najbolj nevarne prostočasne dejavnosti, danes pa je že nekoliko obrabljena, a še vedno nadvse primerna za šport, kot je kolesarski spust po gorski strmini ali pečini. Ena najbolj nevarnih točk se nahaja na pečini Moher na Irskem, ki se razteza na osmih kilometrih ob atlantskem oceanu, njena najvišja točka pa je 216 metrov visoko. Pot, po kateri se spuščajo najbolj drzni kolesarji, se začne na 183 metrih višine, široka pa je le 15 centimetrov. Nezanemarljiv je tudi podatek, da ob pečini konstantno pihajo močni vetrovi, ki kolesarja naravnost trgajo s pečine, kar spust naredi še bolj nevaren. Tega ekstremnega podviga sta se leta 2006 lotila Hans Rey in Steve Peat iz gole zabave in na srečo spust preživela brez praske. Brez dvoma je bil to eden najbolj samomorilskih spustov z gorskim kolesom.

Tow-in, deskanje na valovih

Gre za ekstremno obliko deskanja, kjer deskar 'zajaha' izjemno visok val, ki se pri potovanju proti obali prelomi in deskarja bodisi prekrije ali pa se mu ta spretno izmika.
Veličastni Mount Everest
Veličastni Mount Everest FOTO: Reuters

Tovrstno deskanje zahteva izjemno spretnost in obvladovanje tega športa na visokih valovih. Deskarja na sam vrh vala pripeljejo z vodnimi motornimi sanmi, nato pa je prepuščen svojim spretnostim in naravi. Ko veliki val izzveni, morajo deskarja, še pred prihodom drugega vala, 'pobrati' z motornimi sanmi. Najboljši valovi za tow-in deskanje so na Havajih, v Južni Afriki in Avstraliji. Znano je tudi, da je na teh območjih zelo veliko belih morskih psov. Torej, če je deskar nespreten izzivalec usode, se lahko bodisi utopi ali pa postane kosilo morskemu psu. Mljask.

Vzpon na Mount Everest
Za vse ljubitelje gorskega sveta in profesionalne alpiniste je verjetno največja želja vzpon na najvišjo goro sveta Mount Everest. Prva moža, ki sta se leta 1953 povzpela na vrh gore, sta bila sir Edmund Hilary in šerpa Tenzing Norgay. Čeprav je od takrat že mnogo alpinistov iz vsega sveta osvojilo vrh Mount Everesta, je kar 179 alpinistov doživelo tragičen konec in so za večno ostali ujeti v ledeni skorji. Njihova spokojna telesa so danes tih opomin vsem alpinistom, ki podcenjujejo drzen podvig in nanj niso dobro telesno in psihično pripravljeni. Vzpon na Mount Everest stane okoli 50.000 evrov, kar je najmanj dvakrat več in bolj nevarno, kot če greste na lovski safari v Afriko.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578