Moskisvet.com
image (28)

Stil

Nore stavbe prihodnosti

V.S.
31. 08. 2010 15.29
8

Prihodnost bo fantastična, če gre verjeti navdihujočim projektom, ki jih napovedujejo futurologi in drzni arhitekti.

Rudniki v vesolju, super vojaki, TV ekrani v velikosti stavb, arhitekturni podvigi neverjetnih razsežnosti, vsebin in oblik. Vse to bo mogoče, če bo le planet ostal približno v takšnem stanju kot je danes, pa čeprav ni v najboljšem, a tudi slabšega si ne želimo. Predstavljamo vam nekaj najbolj drznih projektov prihodnosti.

Zeleni stolpi

Postavili naj bi jih v južnokorejskem Seulu, predstavljali pa naj bi več objektov, povezanih v smiselno celoto, ki bi povezovala klasično parkovno površino, bivalni prostor in nakupovalni del. Glavni namen koncepta je, da bodo imeli prebivalci stolpov vse na dosegu ter da bodo kar največ izkoriščali 'dobrine' – park in šoping – v svoji neposredni bližini. Tako izleti v 'zunanji svet' sploh ne bodo več potrebni. Bivalne komune bi imele obliko mreže, ki bi omogočala močan zračni pretok, pri čemer bi bilo uporabljenega precej manj materiala kot pri klasičnih zgradbah, predvsem pa bi bilo uporabljenega kar največ zelenja. Edino grožnjo bi zelenim stolpom lahko predstavljali japonski hrošči, ki obožujejo zelenje. Če bi se pojavili na gostiji, bi bile stavbe v kratkem povsem oskubljene.

Ladja svobode
Ideja je zelo navdihujoča: izdelati ogromno, celo miljo dolgo ladjo, ki bi bila nekakšno plavajoče mesto s svojimi prebivalci, nakupovalnimi središči, rekreacijskimi dvoranami, mini letališčem... Ladja svobode naj bi delovala kot nekakšna samostojna država, ki počasi pluje v mednarodnih vodah in bi svet obplula v približno treh letih. Komunikacije z zunanjim svetom skoraj ne bi bilo. Edini stik bi ohranjali preko ladijskih kurirjev in letalskih prevozov. Na žalost pa je Ladja svobode še vedno le na papirju. Stroški za izgradnjo gromozanske ladje so izjemno visoki, po ocenah konstruktorjev bi potrebovali vsaj milijardo dolarjev, vprašanje pa je, ali bi bilo to sploh dovolj. Presenetljivo je, da je sicer podjetje prejelo že kar nekaj prednaročil in celo vplačil za bivanje na takšni ladji, čeprav se ideja še ni premaknila s papirja.

Regata Džakarta

Ideja, ki ni tako neuresničljiva, kot je ideja o plavajoči ladji. Z gradnjo so celo pričeli, so pa prve skice in futuristično podobo nekoliko prilagodili realnosti. Zgradili bodo deset stanovanjski stavb z razkošnimi apartmaji, ki na videz spominjajo na visoke ladje oziroma jadra, enajsta zgradba pa bo imela obliko nekakšnega svetilnika in bo pravzaprav hotel. Celoten kompleks gradijo ob morju, tako bodo lahko stanovalci uživali v čudovitem razgledu, veliko podrobnosti bo prav tako narejenih na temo morskega življenja. Celoten kompleks bo tako v resnici izgledal kot regata jadrnic in svetilnik na morju. Stanovanjske stavbe bodo poimenovali po znanih pristaniških mestih kot so Dubaj, Monte Carlo in Miami, obrnjene pa bodo tudi v smeri teh mest.

Penang Global City Center
Ogromen center naj bi bil skupek vsega po malem: dveh luksuznih hotelov, umetniški center, stanovanjski del, dve poslovni stavbi, kongresni center, observatorij, številna parkirišča, metro in parkovne površine. Skratka mesto v malem, ki bi se raztezalo na površini 860 kvadratnih metrov. Smela ideja za gradnjo objestnega kompleksa je zelo razjezila lokalno prebivalstvo, saj jih vodje projekta niso povabili k sodelovanju oziroma jim pojasnili, kako bo tako velik kompleks vplival na kvaliteto življenja staroselcev. Odločili so se, da projekt bojkotirajo oziroma takšne gradnje ne dopustijo. Projekt zaenkrat obstaja zgolj kot računalniška skica in maketa. Ali bo realiziran, bo prinesla prihodnost.

Projekt Venera
Tokrat v ospredju ni futuristična arhitektura in moderno bivanje, temveč ideja o novi obliki socialne družbe, v kateri ne bi bilo nasilja, odpravljena bi bila celo denarna valuta. Ideja je, da bi ljudje kot vrsta, brez stresnih dejavnikov, ki jih poznamo danes in v drugačnem, bolj prilagodljivem okolju, lahko razvili veliko več sposobnosti, kot jih imamo zdaj. Če malo karikiramo je cilj ustvariti nekakšen prototip galaktične ladje iz vesoljske nanizanke Zvezdne steze, le da bi v popolni simbiozi skupaj prebivala ena vrsta in ne množica nezemeljskih bitij.

Sky-Terra

Zanimiva ideja, ki ponuja nekoliko drugačen pogled na moderno gradnjo. Namesto, da arhitekti oblikujejo parkovne površine na tleh, bi jih lahko na vrhu ogromnih stavb. Pri snovanju koncepta 'zemlje v zraku' so imeli arhitekti v mislih prenasičeni in površinsko osiromašeni Tokio, kjer praktično ni prostora za postavitev novih parkovnih površin. Strehe novih stavb bi tako izkoristili za postavitev ogromnih parkov s fontanami, drevesi in grmovjem, ki pa bi bili zaradi varnosti obdani z visokimi ograjami. Visoki stolpi z zeleno streho naj bi bili tudi nekakšni kolektorji vode, hkrati pa bi skrbeli za hlajenje v času poletne vročine. Ideja je vsekakor zanimiva, kljub temu pa bodo morali arhitekti razmisliti tudi o vplivih naravnih dejavnikov kot so močni vetrovi in verjetnost potresov. Se bo takrat odprla 'zemlja' ali pa bo prebivalce s strehe odpihnil tornado?!

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578