Ljudje, predvsem ženske po vsem svetu, stremijo za tem, da bi bile lepe in občudovane, saj smo ljudje vizualna bitja, kar pomeni, da je urejena zunanjost naša prva osebna izkaznica. Kaj je za nekoga lepo in kaj ideal lepote, pa se razlikuje od kulture do kulture. V nekaterih afriških plemenih imajo prave 'redilnice' za ženske, saj so debele mladenke zelo cenjene in edine vredne poroke. Ekstremni lepotni posegi niso moderna modna muha, v preteklosti so se lepotne korekcije pojavljale na različnih koncih sveta. Nekatere so bile izjemno boleče.
Povezovanje in rezanje stopal
Kitajska tradicija oblikovanja ženskih stopal se je začela v 10. stoletju in je trajala vse do zgodnjega 20. stoletja. Posebno tehniko povezovanja in rezanja stopal so si privoščile ženske iz premožnejših slojev in bogato poročene žene, katerih možje so uživali v lepoti posebno oblikovanih stopal, ki so spominjali na lotosov cvet. Tiste, ki so se podvrgle mučnemu in dolgotrajnemu posegu, so bile po koncu postopka sicer 'lepe', a lepota je zahtevala svoj davek: nikoli več niso hodile, na nogah pa so lahko stale le nekaj minut.
Dolg, vitek vrat je cenjen v mnogih kulturah, najlepše vratove imajo baletke, ki morajo ves čas paziti na svojo pokončno držo, med njimi prednjačijo Rusinje.
V nekaterih kulturnih sredinah v Afriki in Aziji pa dolge vratove še posebej cenijo, zato jih tudi umetno podaljšujejo. Ženske morajo nositi debele ogrlice, ki jih ves čas dodajajo in več kot jih imajo, lepše so – vsaj v svojem plemenu. Ekstremno podaljševanje vratu pa ima tudi neljube posledice, saj ogrlice pritiskajo na ključnico, ki se pod pritiskom začnejo ukrivljati navzdol, hkrati pa slabijo vratne mišice, ki sčasoma postanejo tako rekoč nefunkcionalne, da ob odstranitvi ogrlic komajda še podpirajo glavo.
Ustni disk
Pirsing na obrazu ni moderna pogruntavščina, saj ga že dolgo izvajajo v nekaterih plemenih. Ekstremna oblika obraznega nakita in raztegovanja dela obraza pa je rezervirano za manjše plemenske skupnosti, ki se nahajajo ob Amazonki v južni Ameriki in ponekod v Afriki. Za to obstaja celo poseben izraz 'labret', ki pomeni ustničen okrasek primitivnih plemen.
Ker je koža pri mlajših osebah zelo raztegljiva, jim v spodnjo ustnico vstavijo sprva manjši, potem pa vse večje diske, ki jih z leti menjujejo.
Povezovanje glave
Fizično preoblikovanje lobanje s povezovanjem je bilo precej popularno v starodavnih časih. Modifikacijo so izvajali Egipčani, avstralski in severnoameriški staroselci, Huni, Maji in nekatera germanska plemena.
Stezniki
Ozki boki so ideal vsake ženske, pa tudi moški se radi ozrejo za vitko postavo. Nekoč so ženske nosile tesno zategnjene steznike, zaradi katerih so trpeli notranji organi, nemalokrat so počila rebra, imele so težave z dihanjem. Izjemno vitki pasovi v obliki peščene ure so bili cenjeni v 19. in zgodnjem 20. stoletju, ženske so svoj obseg pasu s pomočjo steznika zmanjšale tudi do deset centimetrov. Noseče ženske, ki so se podvrgle takšni torturi, so velikokrat spontano splavile, imele pa so tudi velike težave pri porodu. Neredke so se odločile za še bolj ekstremen poseg: kirurška odstranitev dveh ali štirih spodnjih reber.
V modernem svetu povezovanje lobanje, rezanje podplatov in ustni diski niso 'in', zato pa si vse več žensk, pa tudi moških, privošči kirurške lepotne korekcije na telesu, plastične vsadke in umetno vzdrževan videz najstnice.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV