Vsi poznamo znak, ki ga naredimo palcem in kazalcem, ki ju oblikujemo v krog. Gre tudi za simbolno gesto, s katero se sporazumevajo potapljači. V mnogih državah je to znak, da smo zadovoljni s prejeto storitvijo ali da razumemo (potrjujemo), kar nam nekdo govori. A ponekod ima simbol tudi vulgarno noto, ki lahko sogovornika prizadene in užali.
Kje je to problematično? Brazilija, Turčija, Venezuela
Pljuvanje
Ste vedeli, da vas v Hongkongu in Singapurju, ki velja za mesto številnih pravil, pljuvanje na ulici stane kar 1000 dolarjev. Podobno velja za nesplakovanje straniščne školjke ali pisoarja, kihanje v množici in namerno odmetavanje odpadkov. Singapur ima še eno zanimivost – na javnih prevozih je prepovedano prevažati duraine, sadje z zelo specifičnim vonjem.
Kje je to problematično? Singapur, Japonska, Hongkong
Nasmeh neznancu
Daljši očesni stik in nasmeh neznancu se bosta domačinom v večini azijskih kultur zdela nekaj nenavadnega in neprijetnega. V Rusiji, denimo, je smeh rezerviran le za tiste, s katerimi ste v boljših odnosih. Tudi če si želite biti prijazni, se izogibajte strmenju v druge in izražanju obrazne mimike.
Kje je to problematično? Južna Koreja, Kitajska, Japonska, Rusija
Napitnine
Napitnina je v naši kulturi znak pohvale in pomeni zadovoljstvo s storitvijo. A v nekaterih restavracijah v azijskih državah lahko razumejo napitnino kot znak, da nadrejeni svojih zaposlenih ne plačuje dovolj. Zaradi takšnih malih nians se je pred potovanjem v določeno deželo koristno pozanimati o njihovih navadah. Nam se nekaj zdi samoumevno, njim ne.
Kje je to problematično? Japonska, Južna Koreja, Kitajska
Sezuvanje obuval
V azijskih državah je izredno nespoštljivo, če gremo v templje, nekatere hotele, restavracije, pa tudi njihove domove v čevljih. Zlasti na Japonskem je biti povabljen v hišo domačina posebna čast, prinašanje umazanije na čevljiv pa znak nespoštovanja. Prav tako velja, da je potrebno svoje sezute čevlje s sprednjim delom usmeriti proti vratom in ne v notranjost hiše. Pri takšnih potovanjih se je torej treba prilagoditi navadam tuje kulture in jih spoštovati.
Kje je to problematično? Japonska, Tajska, Kitajska, Južna Koreja, Havaji
Čiščenje nosa v javnosti
Na Kitajskem in Japonskem je čiščenje, bolje rečeno brisanje nosa v javnosti, neprimerno. Zlasti bodite previdni v restavracijah, če želite biti postreženi.
Kje je to problematično? Kitajska, Japonska, Savdska Arabija
Zadnji sedež v taksiju
V Avstraliji in na Novi Zelandiji se šteje za nekulturno in nesramno, če se v taksiju usedete na zadnji sedež, kljub temu da je spredaj prostor.
Kje je to problematično? Kitajska, Bližnji vzhod, Kitajska, Irska, Škotska, Nova Zelandija, Avstralija
Prehranjevanje z levo roko in uporaba pribora
Desna roke je v Indiji in še nekaterih drugih kulturah rezervirana za hranjenje. Leva pa je namenjena drugim bolj ’umazanim’ opravilom. Zato bodite pozorni – ne samo v restavracijah, pač pa tudi pri uličnih trgovcih hrane.
Kje je to problematično? Indija, Bližnji vzhod, Šrilanka, Indonezija, Malezija, Afrika
Prehranjevanje samo s pomočjo rok pa se v nekaterih državah šteje kot neprimerno, predvsem pa v Čilu, kjer se celo hamburger in pečen krompirček je s priborom.
Kje je to problematično? Čile, Brazilija, nekateri deli Evrope
Dotikanje glave
Po budističnih prepričanjih je glava nekaj svetega, saj je najvišji del telesa. Zato je pri potovanjih po azijskih deželah potrebna previdnost. Nikoli se ne dotikajte glave drugega, niti dojenčka, ki ga morda želite pobožati.
Kje je to problematično? Šrilanka, Kambodža, Mjanmar, Butan, Laos
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV