Britanski tednik Economist je namreč drugič zapored avstrijsko prestolnico razglasil za najboljše mesto za bivanje na svetu. Dunaju sledi avstralski Melbourne, ki mu je za ovratnik dihal že lani in je pred tem kar sedem let vztrajal na vrhu.
Dunaj je tako kot lani prejel kar 99,1 točke od 100 možnih, razlika do drugouvrščenega pa ostaja enaka – 0,7 točke (98,4). Sledijo jima še lani ''samo'' peti Sydney (Avstralija) z oceno 98,1 (največji skok na lestvici top 10), Osaka (Japonska) z oceno 97,7 in Calgary (Kanada) z oceno 97,5, beremo v raziskavi Economist Inteligence Unit (EIU), kjer tudi beremo, da so ''zahodna Evropa in Severna Amerika še naprej najboljši kraji za bivanje na svetu,'' v vrh pa se načeloma uvrščajo srednje velika mest iz bogatejših držav.
Raziskava je pod drobnogled vzela 140 svetovnih mest, kriteriji za razvrstitev pa so bili med drugim skrb za zdravje, kultura, okolje, izobrazba, stabilnost in infrastruktura. Prvikrat so strokovnjaki upoštevali tudi učinke podnebnih sprememb na kvaliteto bivanja, kar je mesti New Delhi in Kairo pahnilo po lestvici navzdol, saj ju pesti slaba kvaliteta zraka, visoke povprečne temperature in nezadostna oskrba s pitno vodo.
Neslaven naziv najslabšega mesta za bivanje si je prislužil Damask (Sirija), ki mu pri repu lestvice družbo delajo Lagos (Nigerija), Daka (Bangladeš) in Tripoli (Libija).
Med mesta, ki so v zadnjem obdobju (beri zadnjih petih letih) dosegla največji napredek – indeks jim je poskočil za pet odstotkov in več – so Beograd (Srbija), Hanoj (Vietnam), Kijev (Ukrajina), Moskva (Rusija) in Abidžan (Slonokoščena obala), medtem ko so se razmere najbolj poslabšale v Tripoliju (Libija), Detroitu (ZDA), Tunisu (Tunizija), Caracasu (Kolumbija) in Asuncionu (Paragvaj).
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV