Čeprav od daleč deluje kot rajski otok, pa je Ilha da Queimada Grande pravi pekel na Zemlji in niti v najhujših morah si ne morate predstavljati dimenzije njegovih grozot. Na njem se je namreč udomačilo več kot 4.000 primerkov ene najbolj strupenih kač na svetu, Bothrops insularis oz. zlata harpunasta kača, ki ji domačini pravijo Jararaca-Ilhoa. Sodi med deset najbolj strupenih kač na svetu, tudi do pet pa jih živi na enem (!) kvadratnem metru. Gre za največjo koncentracijo smrtonosnih kač na svetu. Sodijo med izredno ogroženo vrsto kač, ki živi zgolj na tem otoku, na katerega lahko vsako leto stopi le peščica znanstvenikov. Vsako odpravo mora odobriti brazilska vlada. Kače so najštevilčnejši prebivalec otoka, ugriz strupenjač pa je od 3- do 5-krat močnejši kot pri njenih celinskih sorodnikih, ki se plazijo v Srednji in Južni Ameriki.
Zeleni otok se razteza na površini 430.000 kvadratnih metrov in je od obale brazilskega mesta Sao Paolo oddaljen pribl. 33 kilometrov. Strupenjače, ki so v povprečju dolge 70 centimetrov, največ pa cca. 120 cm, nimajo naravnih sovražnikov in so dvospolniki (hermafroditi). Njihova hrana so kuščarji, ptice selivke (lovijo jih tudi v zraku) in (lastna) jajca. O otoku krožijo številne legende, med drugim naj bi kače nekoč tu ubile celo družino, pa številne ribiče, na otok pa naj bi jih pripeljali pirati, da bi varovale njihov skriti zaklad.
Tu naj bi ga skril tudi gusar in raziskovalec sir Thomas Cavendish, ki je v 16. stoletju plenil ladje in pristanišča, a se ponj nikoli ni vrnil in še vedno čaka najditelja. Nazadnje so sicer tu živeli svetilničarji, ki pa so ob avtomatizaciji svetilnikov – tega so tu postavili leta 1909, da bi ladje preusmerili proč od otoka – postali odveč. V 20. stoletju so skušali otok spremeniti v plantažo bananovcev in so s tem namenom požgali velik del deževnega gozda, tudi v upanju, da bodo s tem pobili kače. Načrt se je izjalovil. Po krčenju gozdov je otok tudi dobil ime, saj Queimada v portugalščini pomeni požgati.
''Ugriz te kače pomeni zelo bolečo smrt. Umrli boste kriče,'' pred krvavitvami možganov, prebavil, črevesja, odmiranjem mišičnega tkiva in odpovedi ledvic svari molekularni biolog Bryan Fry. Poleg znanstvenikov, ki otok obiskujejo z namenom preučevanja kač in njihovega strupa – ta naj bi bil uporaben za medicinske namene – se tu na črno izkrcavajo tudi divji lovci, t. i. bio pirati, saj so kače na trgu vredne cca. 27.000 evrov.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV