Muzej Atlantico Lanzarote, Kanarski otoki
Museo Atlantico Lanzarote je v kanarskem otočju, od katerega smo oddaljeni le 4 ure leta. Gre za prvi podvodni muzej v Evropi, ki ga je ustvaril Jason de Caires Taylor. Podvodno inštalacijo so odprli leta 2016, navdih zanjo pa je bil slavni muzej MUSA v Mehiki. S podvodnimi skulpturami so želeli opozoriti na številna okoljska in podnebna vprašanja ter ustvariti nov morski habitat. Eden najbolj osupljivih eksponatov je Human Gyre, ki vsebuje 200 figur, oblikovanih v krog, kar opominja na našo povezanost. Potope med več kot 300 skulpturami vodijo izkušeni inštruktorji potapljanja.
Otočje Gili, Indonezija
Še eden novejših podvodnih muzejev je med tremi sanjskimi indonezijskimi otočki Gili. Sestavlja ga 48 figur, ki jih je ustvaril Jason de Caires Taylor, znani podvodni kipar, ki je oblikoval tudi kanarske in karibske skulpture. Umetni koralni greben je postavljen v plitvo vodo, ki obkroža mali otok Gili Meno. Pričakujejo, da bo narava hitro naredila svoje in da bodo korale postopoma prerasle fugire, ki so sicer narejene in pH nevtralnega, okolju prijaznega betona. Zanimivo je tudi dejstvo, da temeljijo na kalupih resničnih ljudi. Ker so skulpture postavljene razmeroma v plitvem morju, se je do njih najlažje potopiti kar z masko ali na dah.
Muzej Subacuatico de Arte (MUSA), Mehika
Podvodni muzej sodobne umetnosti vsebuje več kot 500 permanentnih skulptur v morju, ki so v okolici priljubljenega letovišča Cancun. Cilj muzeja je prikazati interakcijo med znanostjo in umetnostjo ter oblikovati strukturo grebenov za oživitev podmorskega življenja. Vse umetnine so narejene iz posebnih materialov, ki spodbujajo življenje koral. Obiskovalci si to čudovito stvaritev lahko ogledajo z vodenimi izleti s čolni, ki imajo stekleno dno. Druga možnost pa je s potapljanjem – letno beležijo kar 750.000 potapljačev, ki pridejo na polotok Yucatan.
Podvodni park Baia, Italija
Vsi poznamo Pompeje, rimsko mesto v neposredni bližini Neaplja. Le malokdo pa je že slišal za Baio, ki je od Pompejev kar trikrat večja. Medtem ko je Pompeje prekril vulkanski pepel, je ostanke tega nekoč razkošnega morskega letovišča bogatih Rimljanov zaradi dvigovanja morske gladine odplavilo v vodo. Baia je dandanes čudovit arheološki podvodni park, ki vsebuje kipe, mozaike, templje, oboke … ki ga obiščejo zlasti potapljači in ljubitelji snorkljanja. Je le nekaj kilometrov severno od Neaplja, blizu mesta Pozzuoli. Zgodovinarji ga danes primerjajo z Las Vegasom ali Beverly Hillsom, saj naj bi bil v takratnem času mesto elite. V jasnih poletnih dneh si obiskovalci ostaline lahko ogledajo s čolnom s steklenim dnom ali pod vodstvom lokalnih potapljaških inštruktorjev. Si predstavljate plavanje med marmornatimi kipi? V nasprotju z omenjenimi je ta park avtentičen in del arheoloških najdb.