Moskisvet.com
image (28)

Zanimivo

Zapuščena mesta duhov

S.R.
11. 03. 2011 13.35
6

Nekoč cvetoča mesta polna življenja lahko kaj hitro propadejo in sespremenijo v srhljiva mesta duhov. Med glavnimi krivci so ponavadi ekonomski razlogi, naravne katastrofe ali vojna. Oglejte si nekaj najbolj slavnih zapuščenih mest po svetu.

Bodie, Kalifornija
Mesto je bilo ustanovljeno leta 1876 kot majhna rudarska naselbina, ob odkritju še večjih količin naravnih bogastev pa je hitro raslo. Do leta 1880 je v njem živelo že 10.000 ljudi. Kmalu pa je naravnih bogstev pričelo zmanjkovati, posledično pa je začelo upadati tudi število prebivalcev. Kljub temu je bilo mesto poseljeno še v prvi polovici 20. stoletja. Leta 1962 so ga zapustili še zadnji prebivalci, mesto pa je od takrat naprej pod spomeniško zaščito. Bodie velja za pristno ameriško mesto duhov, vsako leto pa ga obišče na mnogo turistov, ki tako lahko pokukajo v preteklost.

San Zhi, Tajvan
Zapuščeno mesto na severu Tajvana je bilo sprva zgrajeno kot oddaljeno počitniško letovišče za bogataše. Po številnih nesrečah delavecv med gradnjo so slednjo začasno ustavili, kmalu pa je začelo primanjkovati še denarja, kar je pomenilo popolno zaustavitev projekta. Futuristične zgradbe so danes tako le spomenik delavcem, ki so med gradnjo izgubili življenje, prebivalci okoliških mest pa trdijo da v mestu tudi straši. Vlada je od ukinitve projekta želela celotno zadevo pomesti pod preprogo, tako da podatki o tem, kdo je mesto načrtoval in gradil niso na voljo.

Varosha, Ciper
Mesto Varosha stoji na turškem delu otoka, včasih pa je bilo to moderno in priljubljeno turistično letovišče. Leta 9174 pa so Ciper napadli Turki in ga presekali na pol. Prebivalci mesta so pobegnili v upanju, da se bodo nekega dne lahko vrnili domov. Na žalost se Turki nikoli niso umaknili, Varosha pa je sedaj pod vojaškim nadzorom, obdana z bodečo žico. Razen osebja Združenih narodov vstop ni dovoljen nikomur. Zgradbe tako počasi razpadajo, zapuščeno mesto pa je prineslo tudi pozitivne posledice, saj so se ob zapuščenih obalah začele množiti redke vrste želv. Združeni narodi so sicer poskušali mesto vrniti pod grški nadzor in ga ponovno naseliti, a se to še do danes ni zgodilo.

Gunkanjima, Japonska
Otok Hashima je eden izmed 505-ih nenaseljih otokov v prefekturi Nagasaki, od istoimenskega mesta pa je oddaljen približno 15 kilometrov. Japonci mu zaradi visokih zidov ob morju pravijo tudi 'Gunkanjima' ali otok bojnih ladij. Otok je leta 1890 kupilo podjetje Mitsibushi za pridobivanje premoga iz morskega dna. To je pritegnilo pozornost in podjetje je bilo leta 1916 prisiljeno na otoku zgraditi prvo betonsko stavbo za zaščito delavcev. Do leta 1959 je na otoku velikem dobrih 15 kvadratnih kilometrov živelo že 5.200 ljudi, tako da je šlo za enega najgosteje naseljenih krajev na svetu. V 60-ih letih pa je v japonskem gospodarstvu premog začela nadomeščait nafta in rudniki premoga po celi državi so se začeli zapirati. Otok Hashima ni bil izjema in Mitsibushi ga je uradno zaprl leta 1974. Zapuščeni otok je danes priljubljena turistična atrakcija.

Balestrino, Italija
Nihče ne ve natančno, kdaj so mesto ustanovili, ocenjujejo pa, da nekje v enajstem stoletju. Najstarejši podatki o prebivalstvu segajo v leto 1860, ko naj bi v mestu živelo okoli 800 ljudi. Ob koncu 19. stoletja pa je severozahodno obalo Italije prizadelo več močnih potresov, ki niso prizanesli niti Balestrinu. Leta 1953 je vlada na varno preselila še zadnjih nekaj prebivalcev, saj je življenje v mestu postalo prenevarno. Mesto je bilo naslednjih 50 let popolnoma nedotaknjeno, sedaj pa vlada načrtuje ponoven razvoj. V dober kilometer oddaljenem novem delu mesta danes že živi okoli 500 ljudi.

Katoli World, Tajvan
Katoli je pravzaprav zabaviščni park zgrajen v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, ki pa je kmalu začel izgubljati na priljubljenosti in je danes popolnoma zapuščen. Nahaja se v bližini mesta Taichung, na začetku obratovanja pa je bil dokaj priljubljen, saj je bil eden redkih zabaviščnih parkov na Tajvanu, ki se je lahko pohvalil s svojim vlakom smrti. Po močnem potresu leta 1999 so park zaprli,sedaj pa ga počasi požir rja.

Centralia, Pensilvanija
Centralia je dobila status naselbine leta 1866, večina prebivalcev pa je delala v rudnikih premoga, dokler v 60-ih letih prejšnjega stoletja večina podjetij ni bakrotiralo. Leta 1962 je prišlo še do velikega podzemnega požara, saj se je po nesreči vžgal premog v enem od rudnikov. Požara niso mogli nikoli pogasiti, ogljikov monoksid, ki nastaja pri gorenju, pa je imel hude posledice za zdravje ljudi. Problema so se sprva začeli zavedati v 70-ih letih, do leta 1984 pa je življenje v mestu postalo neznosno, zato so prebivalce premestili v bližnji mesti Mount Carmel in Ashland. Podzemni ogenj še kar gori in bi po mnjenju strokovnjakov lahko gorel še prihodnjih 250 let.

Yashima, Japonska
Yashima je velika planota na severovzhodu mesta Takamatsu, drugem največjem mestu na otoku Šikoku. V 80-ih letih prejšnjega stoletja, ko je japonska ekonomija cvetela, so se prebivalci mesta Takamatsu odločili, da bi bila planota popoln kraj za izgradnjo turističnega kompleka, zato so v razvoj vložili ogromno denarja. Zgradili so šest hotelov, številne parke in celo akvarij. Med gradnjo pa so spoznali, da planota mogoče le ni tako primerna za razvoj turizma, saj je bil v neposrednji bližini kamnolom. Nato so se močno dvignile še cene nepremičnin in celoten kompleks so bili prisiljeni zapreti.

Pripyat, Ukrajina
Zapuščeno mesto v severnem delu Ukrajine ob meji z Belarusijo. V njem je živelo okoli 50.000 ljudi, med drugim tudi večina delavcev jedrske elektrarne v Černobilu. Po jedrski nesreči leta 1986 so mesto izpraznili zaradi nevarnosti sevanja. Mesto je nato dolgo časa služilo kot nekakšen muzej življnjenja v času Sovjetske zveze. V začetku 21. stoletja so mesto popolnoma izropali (odnesli so celo straniščne školjke), tako da je danes povsem zapuščeno. Mesto še kar nekaj let ne bo popolnoma varno za ljudi, pa tudi potem bo najverjetneje preteklo kar precej časa, preden bo zrelo za ponovno naselitev.

Craco, Italija
Mesto se nahaja v provinci Matera na konici italijanskega 'škornja'. Gre za srednjeveško mesto zgrajeno na vrhu hriba, podatki o njem pa segajo v leto 1060, ko je bilo mesto v lasti cerkve. Leta 1891 je v mestu živelo več kot 2000 ljudi, čeprav so bile razmere zaradi vse slabših letin že skoraj nemogoče. Med leti 1892 in 1922 se je več kot 1.300 ljudi preselilo v ZDA, mesto pa so dodatno opustošili še potresi, požari in vojna. Leta 1963 je vlada preostalih 1.800 prebivalcev preselila v bližnjo dolino Craco Peschiera, mesto Craco pa tako počasi propada.
 

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 616