Vendar naj bi Bout zavrnil ponudbo, zato mu grozi dosmrtni zapor zaradi terorizma in trgovanja z orožjem. Američanom je po dveh letih tajsko vlado končno uspelo prepričati (zlepa ali zgrda), da jim ga izročijo. Slednji so se seveda izročitvi krčevito upirali, saj so računali na dobro kupčijo z ene ali druge strani. Medtem ko Američani Bouta vidijo kot terorista in velikega kriminalca, ga Rusi obravnavajo kot dobrega poslovneža in uspešnega trgovca.
Viktor Anatoljevič Bout je vsekakor pomembna figura, ki je soustvarjala (krvavo) podobo nekaterih afriških držav v devetdesetih letih. Rodil se je pred 43 leti v mestu Dušambe v današnjem Tadžikistanu (takrat Sovjetska zveza). Diplomiral je na vojaškem jezikovnem institutu v Moskvi in deloval kot vojaški prevajalec s činom poročnika. Vendar različni viri ugibajo, da naj bi v ozadju deloval v GRU, posebni veji vojaške specialne enote, nekateri pa trdijo, da naj bi bil agent KGB z dobrimi zvezami.
Po razpadu Sovjetske zveze naj bi Bout našel dobro tržno nišo, ki je postala stalnica vojaških poslov med nekaterimi bivšimi državami vzhodnega bloka. Prodajal je gore orožja in vojaških vozil "najboljšim" ponudnikom, še posebno tistim iz Afrike, ki jih zahodne sile niso nadzorovale. Po njegovih besedah se je spustil v posel, kjer so vladali velikanska konkurenca in še večji interesi evropskih držav ter ZDA, da prevladajo na podsaharskem območju. Sam naj bi jim "odžrl" velik del posla, zato naj bi se mu v okviru Združenih narodov (ZN) tudi maščevali. Bout trdi, da ga je ovadil skorumpiran uradnik ZN Johan Peleman, ki mu naj bi mu Bout pobral posle v Angoli in drugje.
Resnica je najbrž nekje vmes, saj je jasno, da če Afrika ne bi bila založena s starim rabljenim orožjem iz bivših komunističnih držav, bi bila z novim, zahodnjaškim. Bout je verjetno z dobrimi obveščevalskimi zvezami prišel neposredno do liberijskega krvnika Charlesa Taylorja, libanonske šiitske stranke Hezbolah, Sadama Huseina in celo Al Kaide v Afganistanu. Verjetno je (glede na sedanje odzive Kremlja) za njim stala sama Jelcinova in kasneje Putinova Rusija, ki je s provizijami od prodaje kupov orožja hotela zaslužiti velikanske denarce. In seveda tudi je, saj se vojna vedno nekomu zelo splača.
"Razbijalec embargov", kot mu je nekoč rekel britanski zunanji minister Peter Hain, je sedaj v ameriškem priporu. Kot sam pravi, bo oproščen, saj mu nihče ne more nič. No, dokler bo v ameriškem zaporu, bo to malce težje, še posebno če med svojimi poslovnimi "eskapadami" ni delal v korist Američanov. Bouta je fikcijsko upodobil Nicholas Cage v filmu Gospodar vojne (2005), kjer je konec zanj relativno dober. Ali vsaj za njegovo dejavnost. Morda bo tako tudi v resničnem Boutovem življenju.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV