Wafaa Bilal, profesor fotografije na newyorški univerzi, se je namreč odločil, da se bo v imenu umetnosti podvrgel manjši operaciji, s katero mu bodo v zadnji del glave vsadili mini fotoaparat.
Pri projektu sodeluje tudi muzej moderne umetnosti v Katarju, ki bo tako rekoč v živo prenašal vse, kar se bo profesorju dogajalo za hrbtom. Ob tem se je vnela vroča debata, ali se lahko v imenu bizarne umetnosti krši pravica do zasebnosti študentov, ki obiskujejo ure fotografije, na katerih predava "odštekani" profesor.
Bilal bo imel fotoaparat vgrajen v svoji glavi leto dni, aparat pa bo vsako minuto naredil eno fotografijo in tako zabeležil dogajanje za profesorjevim hrbtom. Fotografije se bodo projicirale na velike monitorje neposredno v katarski muzej, tako bodo lahko obiskovalci muzeja spremljali dogajanje na drugem koncu sveta.
Umetniški projekt, imenovan tudi Tretje oko (The 3rd I), bo premierno predstavljen ob odprtju katarskega arabskega muzeja moderne umetnosti, imenovanega tudi Mathaf, decembra 2010. Profesor Bilal je kljub unikatnosti projekta za medije izjemno redkobeseden, saj meni, da bo pač slika govorila zase.
Kamera v njegovi glavi ne bo beležila le dogajanja v predavalnici, ampak tudi na cesti, v trgovini in pri njem doma.
Vodilni na newyorški univerzi so ob najavi projekta že izrazili zaskrbljenost zaradi morebitnega kršenja zasebnosti. "Nihče si ne želi, da bi bili študentje pod pritiskom, zato ker jih spremlja 'nevidno oko'. V takem okolju vsekakor ni prijetno študirati," je poudaril Fred Ritchin, predsednik oddelka za umetnost na omenjeni univerzi.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV