Vsaka kultura ima svoj stil kuhinja, svoje specialitete, ki so značilne za določeno območje in nemogoče je določiti, katera je najboljša, saj so okusi odvisni od vsakega posameznika. Kljub temu je devet mest še posebej znanih po svojih gurmanskih specialitetah. Mesta, ki so stičišča različnih kultur, imajo navadno tudi največjo ponudbo različnih vrst jedi, poleg tega se različne vrste kuharskih veščin mešajo med seboj in posledica je nastanek novih kulinaričnih umetnin, ki poskrbijo, da se pocedijo sline še tako zahtevnemu gurmanu.
Singapur je gotovo eno najbolj multikulturnih mestnih držav na svetu. Tu se mešajo vplivi Kitajske, Indije, Malezije in drugih narodov in je zato stičišče različnih kuharskih stilov, ki so se med seboj tudi prepletli. Za resnično unikatno kulinarično izkušnjo je najbolje obiskati katero od tržnic, na katerih se tre stojnic s poceni hrano. Najbolj popularne jedi so satay (mesna nabodala), roti prata (jed, podobna palačinkam z nadevom iz česna, banane, čokolade in sira), char kway teow (sladke in pikantne testenine), piščanec po hainanško z rižem (piščanec se kuha s piščančjimi in prašičjimi kostmi), ocvrta korenčkova torta.
Če omenimo Havaje, navadno najprej pomislimo na plaže, koktajle in seksi domačinke, a poleg vseh teh atrakcij imajo Havaji tudi odlično ponudbo hrane, ki je unikatna mešanica azijskih in otoških specialitet. Lau lau (svinjina, perutnina ali zelenjava, kuhana v pari in obložena z listi rastline ti), losos lomi (solata z lososom in paradižnikom), poke (solata iz surove tune) in poi (jed z zmečkanimi gomolji taro). Kraljica havajskih jedi je svinjina kalua. Ta jed je pripravljena v podzemeljskih pečeh, ki se imenujejo imu. Eden od najboljših načinov, kako preizkusiti različne havajske specialitete, ponuja Hawaii Food tour, ki goste pelje po različnih restavracijah, kjer preizkušajo različne vrste hrane.
Fes, Maroko
Maroko je že tisočletja stičišče za trgovanje z eksotičnimi začimbami, ki so sestavni del maroške kuhinje. Maroška kuhinja je edinstvena mešanica berberske, mavrske, mediteranske, arabske in afriške kuhinje. Glavne sestavine kuhinje so kuskus, govedina, jagnjetina, perutnina in lokalno sadje ter zelenjava. Specialitete so: maroška pastilja (vrsta mesne pite, narejena iz piščancev), tagine (jagnjetina ali perutnina z zelenjavo in začimbami), harira (gosta juha iz paradižnikov, leče, čičerike in mesom) in seveda kebab. Najboljši način, kako poskusiti maroško hrano, je, če vas kakšen domačin povabi domov, saj Maročani redko jedo narodne jedi v restavracijah.
Sicilija, Italija
Kot je to navada na bolj ali manj vseh otokih, so ribe in morski sadeži poglavitne sestavine pri sicilijanski kuhinji. Navadno so oboji pripravljeni s svežo zelenjavo. V jedeh se čuti tudi močan grški, normanski in romanski vpliv, največ vpliva pa imajo Arabci. Sicilijanci imajo prav posebno nagnjenje do sveže hrane, zato na Siciliji skoraj ni mogoče najti zamrznjene hrane. Sicilijanske jedi so: caponeta (solata iz jajčevcev, oliv, kaper in zelene), crocche (ocvrti krompirjevi cmoki), arancin (ocvrte riževe kroglice), mečarica na žaru, lignji in teletina. Seveda so Sicilijanci znani tudi po svojih sladicah: cannoli, cassata, frutta di martorana (sladica z mandeljni in marcipanom) in seveda sladoled.
Vsak pravi gurman je vsaj enkrat v življenju poskusil tajsko hrano, ki jo lahko najdemo praktično povsod po svetu, a najboljša tajska hrana je v Bangkoku. Resnično tradicionalna hrana je na tržnicah in stojnicah. Vendar je treba imeti ostro oko, ali je jed sveže pripravljena, saj zastrupitev s hrano ni ravno prijetna. Najbolje je slediti domačinom. Tam, kjer jedo oni, je hrana poceni in kakovostna. Specialitete so: pad thai (riževe testenine z jajci, ribjo marinado, sokom tamarinde in rdečim čilijem), tom yum goong (pekoča juha s kozicami), satay (vrsta mesnih nabodal), chu chi pla (začinjena solata iz papaje) in som tam thai (ocvrte perutničke).
London, Velika Britanija
London je multikulturna metropola, ki pa ima svojo 'osebnost', ki je tipično angleška. Sprva je bila angleška kuhinja preprosta in je vsebovala klasične lokalne sestavine, vendar se je hitro razvijala, predvsem zaradi kolonij, ki so v državo uvažale nove začimbe in eksotične recepte. Klasične angleške specialitete so: ribe in ocvrt krompir, zrezek in pita iz ledvičk (navadno narejena iz prašičjih ali jagnječjih ledvic), shepherds pie (mesna pita), nedeljska pečenka, cheshirski sir in yorkshirski puding (vrsta biskvita).
Podobno zgodbo kot London ima tudi New York, ki slovi kot urbana prestolnica sveta. Vsi različni narodi, ki so se zbrali v tem kotlu kultur, so prispevali k iznajdbi novih jedi. Manhattan clam chowder (juha iz školjk), newyorški hot dog in newyorški deli sandwich (sendvič z namazom iz jogurta, majoneze, sladkorjem, gorčico ….) so le ene od specialitet, ki jih ponuja New York.
San Sebastian, Španija
San Sebastian je kraj v srcu baskovske pokrajine in je ujet med morjem na eni in rodovitno dolino Ebro na drugi strani. In San Sebastian ima najboljše od obeh. Podobno kot v preostali Španiji ima mesto tako imenovane pintxo lokale, le da se drugod imenujejo 'tapas' bari, kjer lahko lačni popotniki dobijo manjše porcije jedi, kot so marmitako (juha iz tune), bacalao a la vasca (nasoljena polenovka s paradižniki), txangurro (morski pajek), talos (tortilje), pisto (podobna zelenjavna jed kot ratatouille), txipirones (lignji v lastnem črnilu) in različne vrste mesa na žaru.
Pariz, Francija
Francoska kuhinja slovi kot najboljša kuhinja na svetu. V Franciji ima vsako območje svoje specialitete, a vsi ti različni stili najdejo svoje mestu v Parizu. V francoski prestolnici lahko gostje poskusijo najboljše jedi, ki jih ponuja francoska kuhinja. Francoske specialitete vključujejo sir, vino, gobe, perutnino, teletino, sardine, ostrige, škampe in kalamare. Najbolj znane francoske jedi so: crepes (vrsta palačink), baguettes (francoska štruca), coq au vin (piščanec, kuhan z vinom, slanino, gobami in česnom), cassoulet (mesni ragu s fižolom), quiche lorraine (jed s kremo iz jajc in mleka), bouillabaisse (ribja enolončnica), ratatouille (jed iz različne zelenjave), croissants (rogljički) in specialitete, kot so fois gras (jed iz gosjih jeter), escargot (kuhani polži), žabji kraki in kaviar.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV