Znotraj Powerboat P1 tekmovanja obstajata dve različni diviziji. V prvi, imenovani Evolution, tekmujejo prototipi čolnov, ki imajo zaprte pilotske kabine. Omejitve hitrosti ni. V drugi, imenovani Supersport, pa so kabine odprte, hitrost pa je zaradi varnostnih razlogov omejena na 80 vozlov (137 km/h). Motorji so visoko razviti, porabijo ogromne količine goriva, ki je lahko bencin ali nafta, kar je odvisno od ekipe in priporočil proizvajalcev. Mednje sodijo velika navtična in motorna imena, kot so Fountain, Cigarette, Donzi, Sunseeker, Outerlimits, Ilmor, Mercury in Lamborghini.
Moč in hitrost
Kako lahko gliserji dosežejo take hitrosti po včasih dokaj razburkanem morju? Čolni imajo dva pogonska stroja, ki skupaj razvijeta 1800 konjskih sil. Trinajst metrov dolgi trupi so aero- in hidrodinamično prilagojeni velikim hitrostim na valovih, poleg tega jih je gliser sposoben rezati tudi zaradi velike teže. Tehtajo namreč do sedem ton.
Organizacija je primerna velikosti teh tekmovanj. Vanjo je vpetih do 600 ljudi, vseh članov ekip pride skupno od 2000 do 2500. Dirke so zelo popularne, gleda jih tudi do 100.000 ljudi, ki so ponavadi razporejeni ob ciljnih bojah. Powerboat tekmovanja spadajo med 'offshore' dirke, saj čolni zaradi hitrosti tekmujejo daleč stran od obalne črte na odprto morje ali v veliki razdalji vzporedno z njo. Posamezna tekmovanja so zelo dobro gledana po vsem svetu, saj si prenose ogleda tudi do 50 milijonov ljudi na tekmovanje. Ni kaj, bencinski hlapi, hitrost, luskuz in lepe hostese, ki se vrtijo okoli ekip in pomembnežev, so vedno pravi magneti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV