Cousteau je že med drugo svetovno vojno izumil posebno opremo za vzdrževanje dihalne funkcije pod vodo. Do takrat je bil edini znani način dihanja pod vodo le z dihalno cevjo, pripeto na težke podvodne čelade ali pa s potapljaškimi zvonovi in v podmornicah. Cousteau je predelal nekatere že znane izume, kakršen je zračni regulator Rouquayrola in Denayrouza, ki so ga izumili že 50 let prej. Vendar je bila takratna novost vsekakor stisnjen zrak, ki ga potapljač nosi na hrbtu v jeklenkah, kar mu omogoča neomejeno svobodo.
Preboj v svetovno slavo mu je uspel s takrat neverjetnimi in zelo futurističnimi dokumentarnimi filmi. Po vojni je zapustil francosko mornarico in za simbolično ceno od angleškega politika Thomasa Loela Guinnessa najel angleški minolovec z imenom Calypso ter ga preuredil v znanstveno-raziskovalne namene.
Med najpomembnejšimi biološkimi odkritji, ki si jih lasti Cousteau, je poleg podvodnega dihalnega aparata tudi odkritje in dokaz naravnega sonarja, s katerim delfini zaznavajo objekte in se med seboj sporazumevajo. Dokaz za to je bila jata delfinov, ki so blizu Gibraltarja sledili njegovi ladji Calypso. Cousteau je namenoma zavil proti sredini preliva, vendar so delfini nadaljevali optimalno pot glede na morske tokove in morsko dno. Zato je sklepal, da morski sesalci posedujejo sposobnost oddajanja in sprejemanja nekakšnih signalov. Sonar je bil takrat relativno nov izum, zato je odkritje v javnosti, tako laični kot strokovni, zelo odmevalo.
Cousteau je v svojem življenju veliko pripomogel k ekološkemu ozaveščanju in novim odkritjem na področju morjeznanstva in biologije morskih živih bitij. Njegov prispevek pri dokumentarnem filmu je velikanski, dobil je veliko nagrad, med njimi tudi zlato palmo v Cannesu za prvi veliki dokumentarni film Svet tišine (1956), ki sta ga producirala skupaj z znanim francoskim režiserjem Luisom Mallejem. Veliki raziskovalec in ljubitelj morja je umrl leta 1997, star 87 let. Leto prej se je njegova ljubljena ladja Calypso nesrečno potopila v singapurskem pristanišču. Cousteaujeva zapuščina pa ostaja zelo pomembna v morjeznanstvu in ekoloških prizadevanjih za boljši morski svet.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV