Najnovejša študija univerze v južni Kaliforniji pravi, da so miši z mutiranim genom, ki določa antigen CCR5, postale imune na virus, ki jih sploh ni mogel okužiti. Ta ugotovitev bi lahko močno olajšala nadaljne raziskave cepiva proti HIV. CCR5 je najti na površini človeških imunskih celic in je pomemben pri 'spuščanju' virusa skozi membrano v celice. Mišim so vbrizgali matične celice z mutiranim genom, ki je ustvarjal obrambne celice. Slednje so se zaradi mutacije začele bojevati proti virusom. Ker so se matične celice sposobne neomejeno deliti, predstavljajo stalno zaščito proti virusu.
Kako so znanstveniki sploh prišli na to idejo? Po njihovih besedah jih je k temu vzpodbudil članek v reviji New England Journal of Medicine (letnik 2009), kjer so zdravniki opisovali primer bolnika, ki je bil okužen z virusom HIV, zbolel pa je tudi za levkemijo (krvni rak). Po presaditvi kostnega mozga je bolniku virus HIV čudežno izginil iz telesa. Zaprepadeni znanstveniki so mrzlično začeli preiskovati kostni mozeg, ki je bil edin jasni povzročitelj 'izginotja' virusa iz krvi in naleteli na zanimive ugotovitve; donator kostnega mozga je je imel mutiran antigen CCR5, znan kot mutacija CCR5-delta 32. Bolnik je torej dobil matične celice iz kostnega mozga z omenjeno mutacijo in ni več potreboval zdravil proti AIDSU.
Znanstveniki povezujejo nastajanje omenjenega antigena pri ljudjeh kot posledico evolucije, saj naj bi se CCR5 razvil skozi stoletja zaradi smrtonosnih kug, koz in ostalih epidemičnih bolezni, ki so se pojavljale v srednjem veku in na začetku novega veka. Po nekaj testiranjih so tudi ugotovili, da mutacijo antigena povzroča tudi izbruh hepatitisa B. Povzroča jo namreči veliko različnih virusnih obolenj, ki so in se pojavljajo med ljudmi, vendar se le pri redkih pojavijo mutacije v večjem obsegu.
Obstajajo pa tudi drugi faktorji, ki omejujejo virus pri razvoju in infekciji celic. Pri testiranju kenijskih prostitutk, ki se kljub dolgotrajnemu 'delovnemu stažu' niso okužile z virusom, so našli beljakovino, imenovano cistatin, ki omejuje virusovo sposobnost reprodukcije. Tudi pri testiranju nekaterih zambijskih moških so našli podobne beljakovine, kakršna je HLA, ki preprečuje razvoj AIDSA.
Mnogo znanstvenikov meni, da bi nekakšen 'koktajl' omenjenih antigenov in beljakovin lahko pomenil popoln preboj v zdravljenju okužbe s HIV, ki pa že danes zaradi učinkovitih zaviralcev ni več smrtonosna, temveč le kronična bolezen.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV