Ena najbolj kontroverznih subkultur je skinheadovstvo. Subkultura slednjih izhaja iz popolnoma drugačnega urbanega gibanja, ki se je pojavilo v Angliji sredi petdesetih let prejšnjega stoletja. Prvi skinheadi so oponašali angleške 'moderniste', ki so nase opozarjali s 'straight edge' stilom in na gramofonih 'navijali' dub, soul in ska ritme. S pojavom hipijevstva in težjih razmer na trgu dela pa so določeni 'modsi' (modernisti) začeli z bolj delavskim stilom, si brili glave in se oblačili v delovna oblačila, takrat je tudi prišlo do večje popularizacije jeans oblačil, ki so jih množično nosili tudi skinheadi. S svojim imidžem so se postavili kot nasprotje hipijem, svoje prepričanje so izražali z nasiljem, oblikovali so se v skupine in kot taki bili dejavni na cestah angleških, ameriških in drugih mest ter tudi na nogometnih tekmah v zahodnem svetu.
Vse to je kulminiralo v kompleksnejše različne skupine obritoglavcev. Lahko rečemo, da je vsem skupno edino to, da imajo obrito glavo (nekateri pa še to ne). Največje razlike so in so bile v političnih in socialnih prepričanjih, saj so nekatere skupine zavzele ekstremno desna stališča, spet druge ekstremno leva, nekatere pa so ostale zveste koreninam skinheadovstva, ki ni poveličeval neke ideologije, temveč je ostal zvest posebnemu urbano-dandijevskemu življenjskemu stilu. V sedemdesetih in osemdesetih je v evropskih in ameriških industrijskih mestih prišlo do politične radikalizacije obritoglavskih gibanj, rasistične ideje so prišle v ospredje, porast nacionalizma in patriotizma se je najprej začel prav v marginalnih skupinah. Skinheadi so se začeli povezovati z desničarskimi političnimi strankami in ostalimi radikalističnimi interesnimi skupinami, ki so največ glasov v zadnjih 30 letih pridobile prav iz tovrstnih subkultur in od jeznih mladih upornikov proti tradicionalnim vrednotam. Organizacije, kot so angleška Blood & Honour in Nacionalna fronta ter ameriška organizacija Hammerskins iz Teksasa, ki poveličuje prevlado bele rase in je močno povezana z ameriškim ruralnim rasističnim in ultra-patriotskim gibanjem Ku Klux Klan, so se razširile preko svojih meja in postale vzor marsikateremu, samopotrditve željnemu mladcu ali mladenki.
Zadnje obdobje gospodarskega upadanja in povečevanje nezaposlenosti je prineslo tudi porast teh skupin in desničarskih strank v Evropi. Dvig popularnosti madžarske desničarske politične stranke Jobbik sovpada tudi z veliko porastjo madžarskih obritoglavcev in njihovih akcij proti Romom in drugim manjšinskim etničnim skupinam. Poročila iz Rusije govorijo o umorih Romov, Azijcev in muslimanskih prebivalcev. Tudi pri nas vse več mladih prevzema ideje neonacizma. Nacionalistične ideje pa kot vedno podpihujejo politični dogodki.
Poglejte si galerijo ameriških, angleških in drugih skinheadov in njihovih navad.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV