Rdeči planet je od Zemlje oddaljen najmanj 55,7 milijona in največ 401,3 milijona kilometrov, kar je odvisno od orbitalnega položaja. Je rdeči planet, malo manjši od Zemlje, z gravitacijskim pospeškom 3,71 m/s2 (Zemljin znaša 9,8 m/s2). Rdečo barvo mu daje velika količina železovih oksidov na njegovi površini. Ponaša se z dvema naravnima satelitoma, Fobosom in Deimosom. Obe luni sta zelo majhni in krožita v zelo nizki orbiti, zanje znanstveniki domnevajo, da sta obe ostanek velikega meteorja. Mars obkroži Sonce v malo manj kot 687 dneh, kar je skoraj enkrat več od Zemlje.
Sicer je bil rdeči planet vedno predmet razprav o živih organizmih. Preden so raziskovalna vozila pristala na površini planeta, so znanstveniki le domnevali o prisotnosti vode na Marsu, ki je nujna za tvorbo živih organizmov, kakršne poznamo Zemljani. Po pristanku pa sta vozili našli ostanke vode in nekaterih drugih spojin, ki nakazujejo možnost tvorbe mikroorganizmov ali vsaj njihovo prisotnost v preteklosti.
Sami vozili sta čudež tehnike. Imenujeta se Spirit (Duh) in Opportunity (Priložnost) in sta do danes že za okrog 25-krat preživeli svojo predvideno življenjsko dobo. Vozili zbirata material, pošiljata fotografije in video ter testirata sestavo zraka. Opremljena sta s panoramskimi fotokamerami (PanCam), ki zmorejo snemati fotografije v krogu 360 stopinj. Resolucija kamere je torej 24.000 točk v vodoravni osi in 4.000 v navpični, kar skupno znese 96 megatočk. Poleg tega pa so kameram namestili tudi rotacijske filtre na okularje, ki omogočajo snemanje različnih valovnih dolžin za spektralno analizo kamnin in Marsove atmosfere.
Poglejte si serijo zanimivih fotografij, ki sta jih poslala oba raziskovalna robota.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV