V zgodovini je bilo na smrt obsojeno ogromno ljudi in ker se tudi sodniki kdaj zmotijo, bi bilo naivno verjeti, da so svoje zločine res vsi zagrešili. Kar nekaj so jih pozneje, predvsem zaradi hitrega razvoja tehnologije za obdelavo dokazov, oprostili, a jim seveda to ni prav nič pomagalo.
Posilstvo in umor 12-letne Alme Tirtschle v Melbournu leta 1921 danes poznamo pod imenom 'umor v ulici Gun'. Leto pozneje so aretirali takrat 30-letnega roparja Colina Campbella Rossa in ga obtožili umora, kljub temu da je več različnih prič trdilo, da je bil v času umora v nekem lokalu, je bil Campbell na grozovit način usmrčen leta 1922. Nova zanka iz štirih prepletenih vrvi je namreč trpljenje še podaljšala in Colin je na vislicah umiral kar nekaj minut. Mnogo let pozneje je Colinov učitelj zahteval ponovno odprtje primera. Leta 2006 so tako opravili DNK-analizo lasu, ki so ga našli na kraju zločina, in ugotovili, da ne pripada Colinu ter ga posledično oprostili.
Timothy Evans – usmrčen leta 1950, oproščen 1966
Marca 1950 so Timothyja Evansa zaradi umora žene Berly in hčerke Geraldine obesili v zaporu v Londonu. Primer je postal eden glavnih razlogov za odpravo smrtne kazni v Veliki Britaniji, saj so Timothyja leta po usmrtitvi oprostili. In kaj je bil razlog za to? Več let po umoru so preiskovalci ugotovili, da podnajemnik v hiši Evansovih ni bil nihče drug kot zloglasni serijski morilec John Christie, ki je umore tudi takoj priznal. Evansa so sicer oprostili, a njegovim sorodnikom to seveda ni bilo dovolj.
Mahmood Hussein Mattan – usmrčen leta 1952, oproščen 1998
Somalskega mornarja Mahmooda so v Cardiffu obsodili za umora trgovke Lily Volpret. Čeprav je imel Mahmood več različnih trdnih alibijev, je bil odločilen dokaz madež krvi na njegovih čevljih ter pričevanje Harolda Coverja. Šele pozneje se je izkazalo, da so bili Mahmoodovi čevlji iz druge roke ter da je Cover nasilen zločinec, ki so ga pozneje zaprli zaradi poskusa umora lastne hčerke. Primer so znova odprli leta 1998 in Mattana oprostili, njegovi družini pa so izplačali 700.000 funtov odškodnine (danes bi bilo to slabih 840.000 evrov). Gre za prvi primer denarne odškodnine družini po krivem usmrčenega v Veliki Britaniji.
Ko je leta 1981 brez sledu izginila študentka Evelyn Joy Ludlum, je policija pod drobnogled takoj vzela obsojenega spolnega prestopnika Waynea Ludluma. Kmalu so v reki našli Evelyinino truplo. Obdukcija je razkrila, da je bila Evelyn res posiljena, a tudi to, da je bila Evelyn mrtva že pet dni. To bi Ellisa izključilo kot možnega osumljenca, zato so ta podatek pozneje spremenili. Med sojenjem pa so odvetniki odkrili še cele škatle prikritih dokazov, med drugim tudi vzorce DNK ter podpisano priznanje nekoga drugega. A vrhovno sodišče v zvezni državi Georgia je dokaze zavrnilo in 15. novembra leta 1996 Felkerja usmrtilo na električnem stolu. Leta 2000 je sodišče odredilo pregled DNK-dokazov. Gre za prvi primer poskusa pomilostitve usmrčene osebe v ZDA. Rezultati niso ne potrdili ne ovrgli Felkerjeve krivde, a znanstveniki menijo, da bi ga sodišče moralo proglasiti za nedolžnega.
William Marion – usmrčen leta 1887, pomiloščen leta 1986
William Marion in Jack Cameron sta se spoznala leta 1872 v Kansasu in kmalu postala nerazdružljiva prijatelja, ki sta skupaj potovala in delala na zahodu ZDA. Potovala sta tudi v mesto Beatrice v Nebrasko, da bi obiskala Wiliamove sorodnike. A od njih se je vrnil le Wiliam, na sebi je imel Cameronove obleke, jezdil pa je njegovega konja. Teden pozneje so našli truplo moškega, ustreljenega v glavo, in William je seveda postal glavni osumljenec. Po desetih letih so ga končno ulovili, ga obsodili in obesili. Štiri leta pozneje se je domnevni 'mrtvec' Cameron spet pojavil in pojasnil, da je pred leti pustil vse in pobegnil v Mehiko, da bi se izognil poroki. Stoletje pozneje je Marionov vnuk dosegel oprostitev svojega dedka, ki je postal še eden izmed mnogih 'morilcev', ki jih je žrtev preživela.
23. decembra 1991 je v hiši Willinghamovih izbruhnil uničujoč požar, v katerem so umrle tri hčerke Camerona Todda Willinghama, ki so ga pozneje obtožili njihovega umora. Tožilci so namreč trdili, da je namerno podtaknil požar in pri tem uporabil vnetljivo tekočino. Camerona so spoznali za krivega, čeprav so znanstveniki ovrgli vse policijske dokaze o uporabi pospeševalca gorenja. Ker je Cameron zavrnil priznanje krivde v zameno za dosmrtno ječo, so ga usmrtili. Leta 2009 so v Teksasu ustanovili forenzično komisijo, ki naj bi znova pregledala primer, a je guverner dva dni pred prvim sestankom zamenjal predsednika komisije in še dva druga člana.
George Kelly – usmrčen leta 1950, sodba razveljavljena leta 2003
George Kelly je bil marca leta 1950 obsojen, ker naj bi med ropom ustrelil in ubil 44-letnega Leonarda Thomasa. Zločin je bil povod za eno najobsežnejših preiskav v zgodovini, saj so zaslišali več kot 65.000 ljudi. A osumljencev ni bilo, vse dokler policija ni prejela pisma, v katerem je anonimna priča ponudila podatke o vpletenih v zločin, v zameno za imuniteto. Neznani ovaduh je povedal, da je bil glavni storilec Kelly, Charles Connolly pa naj bi bil njegov pomagač. Connolly je krivdo priznal in dobil 10 let zapora, Kelly pa se je izrekel za nedolžnega, a so ga v najdaljšem sodnem procesu v britanski zgodovini obsodili in usmrtili. Leta 2003 so sodbo razveljavili, saj naj bi nekaj mesecev pred Kellyevo smrtjo nekdo drug priznal zločin, a so tožilci to zamolčali.
Charles Hudspeth – usmrčen leta 1892, žrtev se pojavi leta 1893
George Watkins in njegova žena Rebecca sta se v okrožje Marion preselila leta 1886, kjer se je Rebecca kmalu zapletla v romanco s Charlesom Hudspethom. Leto pozneje je George izginil, Charlesa pa so obsodili njegovega umora. Rebecca je med sojenjem povedala, da naj bi Charles umoril Georga in tako odstranil ovire za njuno poroko. Charlesa so obesili, leto pozneje pa je Watkinsa živega in zdravega našel njegov odvetnik. Čeprav je zmota več kot očitna, pa ZDA primera še niso spet odprle.
Derek Bentley – usmrčen leta 1953, sodba razveljavljena leta 1998
Novembra 1952 sta Derek Bentley in njegov 16-letni prijatelj Craig tavala po ulicah Londona in iskala primerno tarčo za vlom. Po več neuspešnih poskusih sta zlezla na streho skladišča, kjer pa so ju opazili in poklicali policijo. Bentleyja so takoj prijeli, Craig pa je ušel in začel streljati proti policistom. Bentley je nato zavpil slavne besede 'let him have it, Craig!', Craig pa je le nekaj trenutkov zatem v glavo ustrelil policista. Obema skupaj so sodili za umor ter Craiga obsodili na ječo (ker je bil mladoleten), Bentleya pa na smrt, čeprav ni bilo jasno, ali je bil Bentley Craigu zavpil, naj strelja na policijo ali jim izroči orožje. Javnost je bila nad odločitvijo sodišča ogorčena, Bentleyjeva sestra Iris pa je uspela leta 1998 doseči razveljavitev sodbe.
Thomas in Meeks Griffin – usmrčena leta 1915, pomiloščena leta 2009
Thomas in Meeks sta bila usmrčena zaradi umora 73-letnega veterana ameriške državljanske vojne Johna Q Lewisa. Brata Griffin sta bila spoštovana afroameriška kmetovalca in sta vse obtožbe zavrnila, podprlo pa ju je tudi več uglednih meščanov, med drugim župan in mestni šerif. Kljub vsej podpori sta bila spoznana za krive, predvsem po zaslugi pričevanja znanega tatu Johna ‘Monka’ Stevensona, ki so ga našli z žrtvino pištolo v rokah, v zameno za pričanje proti bratoma Griffin pa so mu ponudili dosmrtno ječo (namesto smrtne kazni). Pranečak pokojnih bratov in voditelj pogovornih oddaj Tom Joyner je zaprosil državo za vnovičen vpogled v primer in dosegel pomilostitev nesrečnih kmetov.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV