Moskisvet.com
Robert Kranjec

Zdrav in v formi

Planica, poleti, rekordi

V. S.
18. 03. 2010 13.25
1

Planiški skoki veljajo za največji slovenski športni praznik in na nek način tudi slovo od zime. Vsako leto se smetana smučarski skakalcev zbere na zadnjem poletu v sezoni, na eni največjih letalnic na svetu.

Idejo o smučarskih poletih v Sloveniji je prvi realiziral Stanko Bloudek, letalski konstruktor, konstruktor orožja, športnik in načrtovalec športnih objektov. Po njegovih načrtih je leta 1930 v Planici, pod čudovitimi gorskimi vršaci, zrasel nov skakalni objekt, imenovan Bloudkova velikanka.

Planica čaka na nov rekord
Planica čaka na nov rekord FOTO: Damjan Žibert
Rekordna planiška velikanka
Njegovo poslanstvo sta kasneje prevzela brata Lado in Janez Gorišek in poleg Bloudkove skonstruirala novo, še večjo letalnico, ki je omogočila prve smučarske polete prek 200 metrov, in v svet ponesla kar nekaj novih skakalnih rekorderjev.
Otvoritvena slovesnost nove velikanke je bila 19. marca 1969, istega dne so bili doseženi kar štirje svetovni rekordi. Leta 1972 je Planica gostila prvo svetovno prvenstvo v smučarskih poletih. Od takrat dalje je pot uspehov in rekordov znana, Planica je postala simbol za rek „nič ni nemogoče“. Aktualni rekord je star pet let, z 239 m ga je postavil Norvežan Bjørn Einar Romøren, Finec Janne Ahonen je poletel celo 240 m, a je pri pristanku podrsal z roko.
Letalnica Kulm
Letalnica Kulm FOTO: Wikipedia
Štiri evropske letalnice
Poleg planiške, v Evropi obstajajo še štiri letalnice. Avstrijska letalnica Kulm je pri K-185 in HS200 največja naravna letalnica na svetu. Zgrajena je bila leta 1950, leta 1953 in nato 1986 je bila povečana. Zadnji rekord, 215.5 m, je leta 2009 postavil Gregor Schlierenzauer.

Češka letalnica Čertak se nahaja v Harrachovu. Zgrajena je bila leta 1979, prenovljena pa 1992. Leži na dokaj neugodni vetrovni legi, zato uporabljajo zaščitno zaveso, saj letalci lahko dosežejo zelo veliko višino. Predred leti je bilo tam kar nekaj zelo grdih padcev. Trenutni rekord znaša 214,5 metrov.
Heini Klopfer je smučarska letalnica v bližini Oberstdorfa v Nemčiji. Po velikosti je druga največja, takoj za planiško velikanko.


Vikersundbakken
je edina smučarska letalnica v Skandinaviji in je z rekordom 219 metrov tretja največja skakalnica/letalnica na svetu. Gregor Schlierenzauer je leta 2009 na njej skočil 224 m, a podrsal, zaradi česar rekord ni bil veljaven. Leta 2006 je postala prva letalnica z reflektorji, let kasneje so na njen organizirali prvo tekmo pod lučmi.

Medtem, ko skakalci na letalnici dosežejo skoke prek 200 metrov, pa so na skakalnicah skoki veliko krajši. Na mali skakalnici skakalci dosežejo daljave največ 110 metrov, na veliki skakalnici do 140 metrov.
Večina modernih skakalnic ima neverjetno, futuristično obliko, in veljajo za atraktivne turistične točke. Oglejte si galerijo najlepših evropskih skakalnic.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648