Moskisvet.com
image (28)

Zanimivo

Ogromni mamuti kmalu spet na zemlji

S.R.
28. 01. 2011 10.53
7

Zadnji mamuti naj bi zemljo 'tlačili' pred okoli 4500 leti, a če bodo japonski znanstveniki uspešni, bomo morda kmalu spet lahko srečali živega velikana. Projekt je bil pred leti sicer skoraj ustavljen, a se stvari sedaj znova premikajo.

Izumrli mamuti so bili bližnji sorodniki današnjega slona, imeli pa so dolge in zakrivljene okle ter v hladnejših regijah tudi daljšo dlako. Znanstveniki v Kobeju se že vse od leta 1997 trudijo iz zamrznjenega mamuta, ki so ga našli v Sibiriji, pridobiti uporabne vzorce DNK, a je led preveč poškodoval celice.

Do ponovnega preboja pa je prišlo leta 2008, ko je dr. Teruhiko Wakayama iz Kobeja razvil novo metodo in z njo uspešno kloniral miš iz vzorca, ki je bil zamrznjen 16 let. Doktor Akira Iritani z univerze v Kyotu pa se pripravlja na svoj končni cilj kloniranja mamuta. Zaenkrat jim je uspelo iz vzorcev tkiv pridobiti nepoškodovana jedra mamutovih jajčnih celic, 'vrzeli' pa bodo zapolnili s slonovimi celicami. Dr. Iritani pravi, da so tehnične težave že premagali in sedaj potrebujejo samo še dober vzorec tkiva zamrznjenega mamuta. Poleti bo zato dr. Iritani odpotoval v Sibirijo in tam poskusil poiskati dobre vzorce, saj naj bi se v trajno zamrznjeni sibirski pokrajini nahajalo kar 150 milijonov zamrznjenih ostankov mamutov, med katerimi najdemo tudi v celoti ohranjene živali. Poleg tega so raziskovalci našli mnogo kosti, oklov ter ogromno dlak. V kolikor Iritani dobrega vzorca ne bo našel, bo zanj zaprosil Ruse.

Če bo raziskovalcem uspelo klonirati mamutov zarodek, ga bodo nato kirurško vsadili v samico afriškega slona, ki je mamutov najbližji živeči sorodnik. V maternici slonice bo mamut ostal kar 22 mesecev, kar je najdaljša brejost pri kateri koli kopenski živali. Do sedaj je bil uspeh pri kloniranju živine bolj slab, a z napredkom tehnologije so možnosti sedaj zrasle na okoli 30 odstotkov, tako da Iritani meni, da bi lahko v štirih ali petih letih uspešno klonirali zdravega mamuta.

Seveda pa pri vsem skupaj ne gre brez pomislekov. Če bo mogoče klonirati zarodek, nastane dilema pri tem, kako mamuta vzgajati in ali ga po rojstvu pokazati javnosti. V vsakem primeru pa bi znanstveniki iz genov živega mamuta lahko ugotovili, zakaj so ti velikani sploh izumrli.

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 616