Tim Berners Lee
Človek, ki stoji za izumom, brez katerega si življenja dandanes sploh ne predstavljamo več. Lee je namreč leta 1989 zasnoval in izdelal prvi spletni brskalnik in strežnik ter tako postavil temelje svetovnemu spletu.
Jack Kilby in Robert Noyce
Jack in Robert sta v letu 1959 vsak zase razvila integrirano vezje oziroma mikročip in tako odpravila eno glavnih ovir na poti k hitrejšim in manjšim računalnikom. Noyce je pozneje ustanovil tudi podjetje Intel, Kilby pa je izdelal prvi ročni kalkulator.
Paul Lauterbur in Peter Mansfield
Paul in Peter sta izumila magnetno resonanco (angleško MRI – Magnetic Resonance Imaging), ki je že vse od nastanka nepogrešljiva pri zdravljenju notranjih poškodb. Prvo sliko sta znanstvenika posnela leta 1973, njun izum pa še danes velja za enega najpomembnejših prebojev v svetu medicine.
Gregory Pincus, M.C. Chang in John Rock
Pincus in Min-Chueh Chang sta leta 1953 dokazala, da hormoni pri živalih preprečijo ovulacijo, podobne naloge pa se je lotil tudi John Rock s harvardske univerze. Leta 1956 so znanstveniki staknili glave in s skupnimi močni začeli opravljati preizkuse na ljudeh. Štiri leta pozneje je ameriška agencija za nadzor hrane in zdravil odobrila enovid, prvo kontracepcijsko tableto na svetu.
Malcolm McLean
McLean je pametno ugotovil, da bi bilo veliko lažje, predvsem pa veliko hitreje, če bi žerjavi lahko preprosto dvignili celotno prikolico tovornjaka, namesto mukotrpnega prenašanja vsakega zaboja. To mu je dalo navdih in izumil je ladijski nakladalec za kontejnerje. Najbrž bi bilo težko izračunati, koliko časa in denarja je McLean s tem prihranil transportni industriji.
Jim Clark
Bill Gates in Steve Jobs sta morda res največja genija v Silicijevi dolini, a je k razvoju internetne tehnologije pripomoglo še mnogo drugih ljudi. Jim Clark je na primer tlakoval pot digitalnemu kablu, zamislil pa si je tudi povezavo interneta in televizije dolgo časa, preden je to dejansko postalo mogoče. A to še ni vse, saj je Jim odgovoren tudi za nagel razvoj tridimenzionalne grafike v računalnikih. Ustanovil je tri podjetja (med drugim tudi Netscape), ki so dosegla vrednost preko milijarde dolarjev. Clark je pravzaprav eden glavnih 'krivcev' za nagel tehnološki razvoj v 90. letih prejšnjega stoletja.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV