Moskisvet.com
Nevihte v vesolje sprožajo oblake antimaterije - 2

Zanimivo

Nevihte v vesolje sprožajo oblake antimaterije

M.J.
13. 01. 2011 10.34
3

Kar je bila nekoč domena televizijske serije Star Trek in ostalih znanstveno-fantastično filmov, danes postaja resničnost, saj je znanstvenikom uspelo s pomočjo teleskopa ujeti 'letenje' antimaterijskih oblakov.

Zadnje ugotovitve so pokazale, da omenjeni oblaki nastanejo ob nevihtah, ki nato skoraj s svetlobno hitrostjo potujejo od Zemljinega površja proti vesolju. Fenomen sprožijo reakcije znotraj nevihtnih oblakov, ki krožijo nad Zemljinim površjem. Pri Nasi so s posebnim vesoljskim teleskopom imenovanim Fermi, ki zazna gama sevanje, odkrili, da ne nastanejo v sami nevihti, temveč nad nevihtnimi oblaki.

Teleskop poravnan z magnetnimi silnicami, po katerih potujejo TGF-ji.
Teleskop poravnan z magnetnimi silnicami, po katerih potujejo TGF-ji. FOTO: NASA

Znanstveniki so s pomočjo teleskopa uspeli raziskati sevanje gama žarkov (TGF-jev), za katere so ugotovili, da nastanejo v atmosferi, natančneje takrat, ko v nevihti pride do izbruha energije. Ocenjeno je, da se dnevno pojavi več kot 500 omenjenih sevanj ali TGF-jev, vendar velike večine izmed njih ni bilo moč opaziti niti raziskati – do sedaj. Raziskovalci upajo, da bodo omenjene raziskave postregle z več podatki, ki bi lahko dodatno 'osvetlili' teorijo, ki zagovarja, da celotno vesolje animaterije obstaja vzporedno z našim vesoljem.

Joseph Dwyer iz avstralskega Inštituta za tehnologijo je dejal, da tudi s pomočjo teleskopa Fermi ni bilo moč opaziti nevihte, čeprav je bil ta neposredno nad nevihto. Razlog za to je, da TGF-ji proizvedejo elektrone in pozitrone, ki se z neverjetno hitrostjo dvigajo po Zemljinem magnetnem polju in če je teleskop na pravem mestu, tudi zadenejo vanj. Rezultate raziskave je predstavil Michael Briggs, član ekipe, ki upravlja s teleskopom Fermi in dejal: "Ti signali so prvi neposredni dokazi, da nevihte ustvarjajo žarke antimaterije."

Fotografija razkriva nastanek TGF-jev, ki s svetlobno hitrostjo potujejo proti vesolju.
Fotografija razkriva nastanek TGF-jev, ki s svetlobno hitrostjo potujejo proti vesolju. FOTO: NASA

Znanstveniki so že dolgo domnevali, da TGF-ji nastanejo zaradi močnega električnega polja na vrhu nevihtnih oblakov, omenjena raziskava pa je to tudi potrdila. Pod pravimi pogoji to polje postane dovolj močno, da sproži val elektronov, ki se dvignejo proti vesolju. Hitrosti, ki jih pri tem dosegajo, so skoraj enakovredne hitrosti svetlobe, hitro leteči elektroni pa oddajajo žarke gama, ko odklanjajo od molekul zraka. In to so žarki, ki so imenovani TGF-ji.

Čeprav je teleskop Fermi zasnovan, da opazuje vesoljske dogodke z velikim sproščanjem energije, zagotavlja zadostno količino vrednih podatkov, s katerimi je moč opazovati omenjene pojave. Stalno nadzira celotno vesoljno nebo in tudi Zemljino površje in v času svojega delovanja (od leta 2008) je odkril že več kot 130 TGF-jev.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 630