Moskisvet.com
image (28)

Tehnologija

Fotografiranje za začetnike

Moškisvet.com
02. 03. 2016 08.17
5

Najlepše pri ljubiteljskem fotografiranju je, da lahko fotografira vsak in da lahko z amatersko opremo posnamete povsem kvalitetne fotografije. Vse, kar potrebujete, je fotoaparat, nekaj kratkih nasvetov in veliko domišljije.

Pri fotografiranju ni nobenega natančnega pravila in večkrat so naključni, spontani posnetki najboljši.

Poskušajte iz različnih perspektiv

Mnogi ljubiteljski fotografi fotografirajo iz ene in iste perspektive. Eksperimentirajte, poskušajte iz različnih kotov, stopite na lestev, če je slučajno katera pri roki, splezajte na drevo ali se povzpnite na bližnjo skalo. Lahko poskusite tudi z žabjo perspektivo: uležite se v travo in fotografirajte navzgor.

TUKAJ najdete nekaj domiselnih nasvetov za fotografiranje s pametnim telefonom.
Fotografirajte med sončnim vzhodom ali zahodom

Ura pred sončnim vzhodom in ura pred zahodom se imenujeta zlati uri. Ko je sonce nizko na nebu, sončni žarki ustvarijo toplo, difuzno svetlobo skozi atmosfero, ki je idealna za fotografiranje pokrajin in mest.

Oblačno vreme ni nujno slabo

Ljudje navadno neradi fotografirajo v oblačnem vremenu, vendar so takšni dnevi idealni za fotografiranje portretov. Oblaki „omehčajo“ svetlobo in zreducirajo sence. Poleg tega lahko fotografije posnamemo tako, da v ozadju ni grozečih sivih oblakov. Pri portretih v oblačnem vremenu je dobro, če uporabite bliskavico, saj boste s tem preprečili sence na obrazu, če jih ne želite.

Uporabljajte histogram

Histogram je graf, ki prikazuje razporeditev svetlosti slike. Navadno so temni deleži prikazani na levi, sivi na sredini in beli na desni. Če bo vrh histograma kazal preveč v desno, bo slika presvetla, preveč v levo pa preveč temna. Preverjajte histogram in zvečajte ali zmanjšajte svetlobo, če imate to možnost.

Uporabljajte ISO

Večina kamer ima nadzornik za ISO (mednarodni standard za predstavitev občutljivosti filma). ISO zazna občutljivost senzorja glede na količino prisotne svetlobe. Večja številka pomeni večjo občutljivost, kar se na filmu pozna kot večja zrnatost slike, pri digitalnih fotoaparatih pa večji šum. Če je veliko svetlobe, uporabite nižjo nastavitev za ISO, nekje 100 ali 200. Če je manj svetlobe in uporabljate DSLR (zrcalno refleksni fotoaparat), uporabite višji ISO, do 800. Pri navadnih kamerah je priporočljivo, če uporabljate manjši ISO, še posebej, če mislite slike kasneje povečati.

Pri portretih uporabljajte zoom

Širokokotne leče lahko obraz preveč povečajo. Zato raje uporabljajte normalne nastavitve. Seveda pa lahko širokokotne leče dajo tudi zanimive rezultate.

Bodite hitri

Pri objektih, ki se premikajo hitro, je hitrost pomembna. Za kamere, ki imajo pre-fokus je dobro, da že v naprej na pol pritisnete sprožilec. Poskušajte premikati kamero v smeri gibanja objekta. Pritisnite sprožilec, in potujte s kamero ob objektu. To zamegli ozadje in daje občutek gibanja.

Uporabljajte polarizacijski filter

Polarizacijski filter prepušča svetlobo v eni ravnini, v drugi pa jo absorbira. S tem filtrom boste dobili temno modro nebo brez photoshopa. Poleg tega filtri omogočajo odstranjevanje odboja svetlobe od predmetov, istočasno pa potemnijo barve. Za DSLR kamere nastavitev tega filtra ni noben problem, navadne kamere pa običajno potrebujejo dodatni nastavek.

Predstavili smo vam le nekaj osnovnih nasvetov in zagotovo ima vsak, ki se malo več ukvarja s fotografijo, svoje trike. Če želite, jih lahko delite z drugimi fotografskimi navdušenci v komentarjih.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 549