Moskisvet.com
Nas internet poenumlja? - 2

Zanimivo

Nas internet poneumlja?

R.B.
06. 06. 2010 15.37
1

Svetovni splet postaja čedalje bolj pomemben v naših življenjih in tudi službah. Mlajše generacije si življenja brez tega najpomembnejšega medija sploh ne morejo predstavljati.

Kaže, da bomo kmalu odvisni od spleta.
Kaže, da bomo kmalu odvisni od spleta. FOTO: iStockphoto
Svet se v nekaterih pogledih postopoma seli v virtualnost, kar je lahko strašljivo, ali pa na drugi strani razvojno spodbudno. Strašljivo zato, ker tisti, ki imajo v rokah 'informacijske' vzvode lahko kaj hitro začnejo izvajati moč in prevlado nad večino. Razvojno-vzpodbudni aspekt spleta pa je neskončni informacijski hudournik, ki (vsaj v današnjih okvirih) nikoli ne bo usahnil. Nekateri trdijo, da več kot 90 odstotkov podatkov na internetu ni vredno počenega groša. Pa vendar so omenjeni podatki tisto, kar bere in prebavi večina ljudi, ki obiskujejo splet.

Po nekaterih podatkih je na splet 'vključenih' 1,8 milijarde svetovnega prebivalstva. Njegov prvotni namen spleta je prav to, da naj bil vsak človek na planetu sposoben pridobiti čimveč informacij. Dejstvo je, da je družba, čimbolje založena z informacijami, bolj civilizirana in splošno razvita. Pa vendar je pomembna kvalieta informacij, ki krožijo v bazi, saj ima splet poleg kumulativne funkcije informacij preko slednjih tudi vpliv na mnenje ljudi. Zato je zato med drugim prihaja do narazličnejših zlorab in negativnih vplivov.

Na spletu je veliko nepomembnega 'materiala'.
Na spletu je veliko nepomembnega 'materiala'. FOTO: iStockphoto

Kot pravi nobelov nagrajenec za nevrologijo Eric Kandel, človek potrebuje veliko zbranosti in usmerjenosti v neko informacijo, da je sposoben slednjo povezati s tistim, kar že ve in se tako tudi neodvisno vrednostno opredeliti do nove informacije. Z drugimi besedami to pomeni, da ob ogromni količini podatkov ljudje niso sposobni presoditi o nečem novem, temveč to gladko sprejemejo in se ne obremenjujejo o relevantnosti, moralnosti in škodljivosti take informacije. Zato je po mnenju strokovnjaka za tehnološki marketing Nicholasa Carra hitro prebavljanje informacij škodljivo za nas, saj se možgani ne 'uvarjajo' več z globljimi problemi, temveč samo 'konzumirajo' cenene informacije in jih kratkoročno shranjujejo v spomin. Potrošniki spletnih informacij smo stalno zasipavani z omenjenimi  informacijami in tako se nam na nek način stalno odvrača pozornost z bolj pomembnih področij.

Seveda je od vsakega posameznika odvisno, kaj bo bral in česa ne. Vendar je ob poplavi najrazličnejših podatkov težko razbrati in izbrati tisto, kar je kvalitetno in nas med vrsticami ne bo odvračalo od bistva. Zato je verjetno težko ugotoviti, kaj je pametna in kaj je neumna izbira v primeru nagih deklet na spletu. Saj vendar nagih deklet na spletu ne gledamo s pametjo, kajneda?

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578