Moskisvet.com
image (28)

Zanimivo

Najlepši kraji za potapljanje na svetu

V. S.
04. 03. 2010 14.35
7

Mnogi potapljači sanjajo o edinstvenem potopu v globine oceanov, kjer bi lahko v tišini opazovali živopisan morski svet. Če ste eden teh sanjačev, potem si morate ogledati deset najlepših podvodnih krajev na svetu.

Bahami, zahodni Atlantik
Bahami so država v Karibskem morju, ki jo sestavlja arhipelag 700 otokov in čeri na zahodnem delu atlantskega oceana. Čudovite otoke obkroža plitvo morje, z bogato podvodno floro in favno. Povprečna globina ob obali je 6 metrov, obstajajo pa tudi območja z večjo globino predvsem tam, kjer morsko dno sekajo ločnice oziroma podvodni jarki.
Zaradi tople morske vode je okoli otokov veliko koralnih grebenov z živopisanimi ribami. Med najlepše spada potop v razvejano morsko jamo okoli Grand Bahama Island-a. Poznavalci priporočajo potope v „modre luknje“ in okoli krajev Biminis, Abacos, Eleuthera, Cat Island, San Salvador in Inagua.

Papua Nova Gvineja, Bismarckovo morje
Obala Papue Nove Gvineje, otoške države v Oceaniji, je skalnata in gorata in zato težko prehodna. Leži v jugozahodnem Tihem oceanu, severno od Avstralije in zahodno od Salomonovih otokov v Bismarckovem morju, ki ima bogato podvodno življenje. Pod vodo se nahajajo tudi razbitine ladij iz druge svetovne vojne, najboljše lokacije za potapljanje so Kimbe Bay, Madang, Rabaul in Kavieng.
Galapaški otoki
Arhipelag 13 ognjeniških otokov in manjših otočkov v Tihem oceanu leži okrog 1000 km zahodno od obale Južne Amerike. Otoki so ognjeniškega nastanka in so nastali zaradi dvigovanja stebrov vročih gmot magme, pomaknejo pa se približno za 10 centimetrov na leto. Najstarejši otoki so stari okrog 4 milijone let, najmlajši pa so še vedno v procesu nastajanja.
Gre za eno od ognjeniško najbolj dejavnih območij na svetu. Otočje je dobilo ime po velikih želvah, ki živijo na njih, znano pa je tudi zaradi množice endemičnih vrst živali in rastlin.
Za potop se morate obvezno najaviti ustreznim službam in dobro naštudirati podvodne izletne točke. Zaradi nihanja podvodne temperature od zelo nizkih do ekstremno visokih je potrebna dobra oprema. Zaradi bistrosti vode je vidljivost zelo dobra, ribe lahko opazujete tudi do 25 metrov globoko. Razgiban podvodni svet omogoča globoke in tudi nočne potope.

Rangiroa, Polinezija
Rangiroa spada pod Tahitijsko otočje v Francoski Polineziji, in je največji atol na svetu. Rangiroa ponuja dve odlični laguni za potapljanje; ob otočku Motu Paio in na vodnem prelazu Tiputa, kjer se nahaja bogato morsko življenje. Potapljači lahko v toplem morju „uživajo“ v družbi morskih psov, kitov, delfinov, manter, skatov, želv in mnogih nenavadnih ribic.

Riviera Maya, Mehika
Riviera Mayo, z drugim imenom tudi Mayan Riviera, je znana turistična destinacija na mehiški rivieri. Potapljanje v reki prinaša povsem drugačno doživetje; zračni žepi, grebenast teren in razvejane jame. Pravi naravni fenomen, kjer se mešata sladka in morska voda. Podvodni svet tvorita dve veliki, dolgi jami Sac Actun in Ox Bel Ha. Tudi živalski svet je nenavaden: sladkovodne živali ob poplavah morske vode zlahka plavajo v morju. Turstične agencije za vešče potapljače priporočajo ogled sifona Dos Ojos, za šnorkljanje pa grebene pri Playa del Carmen in Tulumu.

Veliki koralni greben, Avstralija
Veliki koralni greben se sestoji iz 2.900 posameznih čeri in 900 otokov, in velja za največji koralni sistem, ki se razteza na 2.600 kilometrih. Sistem je pravo svetovno čudo, enako pa velja za prekrasen podvodni svet, z edinstvenimi formacijami in bitji, ki jih ne najdemo nikjer drugje.
Med potopom v toplo vodo lahko opazujete več kot 400 vrst koral in tudi redke, ogrožene živalske vrste.

Kajmanski otoki, Združeno kraljestvo v Karibih
Nahajajo se severozahodno od Jamajke, sestavljajo pa jih otoki Veliki Kajman, Kajman Brac in Mali Kajman. Kajmanski otoki so znani kot davčna oaza, Mali Kajman pa je znan tudi po čudovitem podvodnem svetu. Najboljši potopi so od junija do avgusta, ko je voda topla in bistra. Na severnem delu otoka obstaja podvodni nacionalni park, kjer je najlepši del za potapljanje. Za najbolj izkušene potapljače je zanimiv Bloody Bay Wall na severozahodni strani otokov. Potopi na tem delu so lahko izjemno globoki, kjer je podvodni svet povsem drugačen.

Bonaire, Nizozemski Antili
Nizozemski Antili so del Malih Antilov, in sestavljajo dve skupini otokov v Karibskem morju.
Bonaire je geografsko lociran na zelo atraktivni lokaciji, bogati s podvodno floro in favno. V naravnem zavetju pred vetrom se v mirnih voda razrašča bogat koralni greben. Številni morski nacionalni parki veljajo za podvodni raj, kjer je zaradi čiste vode vidljivost izjemno dobra tudi za podvodno fotografiranje.

Bikini atol, Maršalovi otoki
Republika Maršalovi otoki, h kateri spada tudi Bikini atol, se nahajajo v Tihem oceanu. Skupina 36-tih otokov leži med Avstralijo in Honolulujem, in je ena najbolj vročih točk za opazovanje vojaških razbitin. Najbolj znani sta razbitini sestreljenega ameriškega letala USS Saratoga in japonske bojne ladje Nagato. Na atolu Bikini so v petdesetih letih opravljali jedrske poskuse, zato je otok še vedno onesnažen z radioaktivnim sevanjem, življenja na njem pa ni veliko. Destinacija je za potapljanje je še zelo „mlada“, podvodni svet je menda poln raznovrstnih in redkih rib.

Britanska Kolumbija, Kanada
Britanska Kolumbija je ena najbolj zanimiv potapljaških destinacij, zahvaljujoč pestremu podvodnemu življenju. Potapljači so nagrajeni s pogledom na orke, morske leve, velike hobotnice, in druge živali, ki sodijo med 500 vrst vretenčarjev in 400 vrst pisanih rib. Potapljanje zahteva debelejšo neoprensko obleko, saj je voda nekoliko hladnejša.

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 630