Fosili se najdlje in najbolje obdržijo na suhih in puščobnih krajih, zato jih arheologi najpogosteje odkrivajo v puščavah. Puščavski pesek je namreč idealen za izkop okostja, saj rastje, drevesa in zemlja običajno preveč dobro prekrijejo potencialna najdišča fosilov, v peščenih in skalnatih predelih pa iskalce okostnjakov pri izkopu ovirata zgolj pesek in kamenje.
Dobro ohranjena, 100 milijonov let stara mineralizirana okostja dinozavrov, se običajno nahajajo na področjih, kjer je veliko usedlin, sestavljenih iz stisnjenega mulja, blata in gline, ki so se nalagale skozi tisočletja. Sodeč po knjigi ' Scientific American book of Dinosaurs' je veliko okostja na ustju prazgodovinskih, že davno usahlih rek in delt.
Arheologi poudarjajo, da ni vsaka puščava idealna grobnica za dinozavre, saj mora biti tekstura kamnin dovolj stara, torej iz pravega veka, saj so dinozavri živeli v obdobju mezozoika, okoli 220 do 65 milijonov let nazaj.
Če bi želeli odkriti tiranozavra, bolj znanega pod imenom T-Rex, bo pravo najdišče v goratem predelu zahodne Amerike, kjer je starost gorovja okoli 67 milijonov let. Arheologi, ki iščejo stegozavre pa bodo morali poiskati kraj, kjer so kamenine stare okoli 150 milijonov let.
Sicer velja zahodni del Severne Amerike za najbolj bogato najdišče fosilnih ostankov dinozavrov nasploh. Znanstveniki in raziskovalci že desetletja izkopavajo in nabirajo najrazličnejša okostja vse od Teksasa do Montane.
Skalnato področje, imenovano tudi Morrisonova formacija, je najbolj produktivno najdišče fosilov v ZDA, prav tam so našli največ od svetovno znanih okostij, med drugim naj bi se tam - po podatkih National Geographic Society, nahajalo prvo najdišče fosilnih stegozavrov in brontozavrov.
Nacionalni muzej posvečen dinozavrom, ki stoji na meji med Utahom in Koloradom, je najboljše izhodišče za iskanje fosilov, druga bogata najdišča se nahajajo od jugozahodnega dela Amerike vse do Kanade. ZDA sodijo v sam vrh po številu fosilnih izkopanin, z bogato bero fosilov se lahko pohvalijo tudi v Kanadi. Kanadski Dinosaur Provincial Park v Alberti slovi po izjemno bogatem in pestrem najdišču; med 500 različnimi vrstami živalskih ostankov so našli kar 40 zelo dobro ohranjenih, celih okostnjakov.
Odkritje na Kitajskem
Ogromno količino fosilov so v zadnjih desetletjih izkopali tudi na Kitajskem. Kot navaja znani paleontolog Phillip Manning v knjigi 'Grave Secrets of Dinosaurs' (National Geographic, 2008) je skalnato področje v provinci Liaoning, severozahodno od Pekinga še posebej vroča točka. Tam naj bi bilo ogromno fosilov iz obdobja krede (20 milijonov let nazaj), vključno z neverjetno dobro ohranjenim okostjem primitivnih pernatih dinozavrov vrste sinosauropteryx, ki je med znanstveniki odprl vročo debato o sorodstvenih povezavah med dinozavri in pticami.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV