Moskisvet.com
image (28)

Zanimivo

Miti in resnice o vampirjih

U.K.
01. 11. 2010 17.42
0

Zakaj povezujemo vampirje in kri ter česen in leseno palico skozi srce? Preberite si, kateri dogodki so botrovali nastanku mitov o vampirjih in jih izoblikovali v bitja, kot jih poznamo danes.

Zgodbe o vampirjih nas strašijo že od nekdaj, lahko jih najdemo že v Bibliji, kjer je opisana demonska ženska Lilith, ki naj bi bila sploh prva vampirka. Vendar izraz vampir ni prišel v splošno uporabo do 17. stoletja. Verovanje v vampirje je povzročilo kar manjšo histerijo v takratni Evropi. A tako kot je pri mitih pogosto, imajo tudi vampirji svoje korenine v resničnih zgodbah.

Lesen količek skozi srce
Po legendi naj bi vampirja ubil samo lesen kol skozi srce, v nekaterih primerih tudi obglavljenje, najraje so se posluževali kar obojega. V nekaterih državah so uporabljali posebne vrste količkov, predvsem zaradi tega, ker so določene vrste lesa povezane s krščanstvom. Še pred histerijo z vampirji je bilo v navadi, da so umrlim, ki so bili dlje časa izpostavljeni na zraku, prebodli prsni koš, s čimer so preprečili, da bi plini truplo raztrgali. Zgodilo se je tudi, da so pri tem plini ušli skozi sapnik in pritisnili na glasilke. Kasneje so domnevali, da je to zadnji krik mrtvega vampirja.

Vampirji in netopirji
Poleg tega, da nekateri netopirji pijejo kri, je povezava vampirjev in netopirjev še precej bolj preprosta. Trupla so privlačila različne vrste žuželk, s temi pa so se hranili netopirji. Ker so skrivnostna in nočna bitja, poleg tega so tudi veliki prenašalci stekline, je povezava v nekem smislu kar logična.

Sveža trupla
Ko so vaščani začeli sumiti, da v njihovi vasi straši vampir, so najprej začeli izkopavati trupla in iskati znake vampirizma pri njih. V mnogih primerih so tudi po več tednih našli nekatera trupla sveža. Obstajajo poročila o truplih, ki so jih izkopali in so bila skoraj enaka kot takrat, ko so pokojnika pokopali. Nekateri naj bi celo imeli rahlo obarvana lica. Seveda lahko dopustimo možnost, da je truplo pač hodilo okoli in pilo kri mladim devicam, druga, malce bolj verjetna razlaga pa govori o tem, da so takšna trupla v glavnem našli v zimskem času. Pomanjkanje kisika in mraz sta truplo ohranila. Kar se tiče rdečih lic, se ta obarvajo v primeru, ko plini v razkrajajočem se truplu potisnejo kri na površino kože. Pod zemljo se namreč zaradi konstantne temperature kri suši počasneje.

Močneje razviti podočniki
Vampirji imajo seveda tudi bolj razvite podočnike in tudi za to obstaja razlaga. Porfirija, imenovana tudi vampirska bolezen, je genetsko obolenje, ki jo povzroči pomanjkanje hemoglobina v krvi. Bolezen naj bi bila posledica srednjeveških porok znotraj družine, v glavnem pri plemstvu. Posledice bolezni so občutljivost na svetlobo, težave s kožo, nenormalna poraščenost, napake pri pigmentu. Poleg tega so dlesni nekoliko umaknjene in zaradi tega je videti, kot da bi oseba imela večje podočnike. Med drugim so v srednjeveški Evropi verjeli, da je otrok, ki se je rodil z zobmi, avtomatično vampir.

Vampirji nimajo odseva
Kot ve vsak lovec na vampirje, ti nimajo odseva v ogledalu, niti sence. V Bolgariji že od nekdaj verjamejo, da ogledala lahko odsevajo smrt. Zato v prisotnosti trupel ogledala zakrijejo, saj njihova vraža pravi, da če vidijo odsev trupla v ogledalu, se bo v kratkem pripetila nezgoda s smrtnim izidom. Imeli so tudi navado, da so truplo iz hiše odnesli skozi okno in ne skozi vrata, da se pokojni ne bi vračal domov. Ljudje, ki so trpeli za porfirijo, naj ne bi imeli ogledal, ker niso želeli gledati svoje podobe.

Občutljivost na sonce
Kot smo že omenili, so ljudje, ki bolehajo za porfirijo, občutljivi na sončno svetlobo, saj njihove kožne celice ne morejo popraviti škode, ki jo povzročijo UV žarki.

Vampirji in česen
Tudi za povezavo med česnom in vampirji je najverjetneje odgovorna porfirija. Česen ima namreč sestavine, ki bolezen poslabšajo in zato so se ga nesrečniki izogibali kot kuge.

Pitje krvi
Na koncu še tisto najpomembnejše kar loči vampirje od navadnih smrtnikov. Kri je simbolično že od nekdaj povezana z večnim življenjem ter smrtjo in tudi v tem primeru lahko pri razlagi izhajamo iz porfirije. Porfirija pomeni pomanjkanje hemoglobina, tega v starih časih sicer niso vedeli, v 17. in 18. stoletju pa so že vedeli, da je bolezen povezana s krvjo, in v upanju, da bodo ozdraveli, so oboleli pili kri.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648