Moskisvet.com
'Mikro vesoljec' – izjemno odkritje ali navadna smet? - 1

Zanimivo

'Mikro vesoljec' – izjemno odkritje ali navadna smet?

U.K.
08. 03. 2011 11.50
0

V petek, 4. marca, je NASIN astrobiolog objavil novico, da so v meteoritu našli dokaz o življenju v vesolju. Pa gre za resnično najdbo ali le za pomoto?

Fotografije skozi elektronski mikroskop meteorita vrste CI1 namreč prikazujejo strukturo, zelo podobno bakteriji titanospirillum velox, ki jo lahko najdemo na Zemlji.

Na levi je titanospirillum velox, na desni pa struktura, ki jo je dr. Hoover našel v meteoritu.
Na levi je titanospirillum velox, na desni pa struktura, ki jo je dr. Hoover našel v meteoritu. FOTO: NASA

Nekateri znanstveniki so najdbo že razglasili za izjemen dosežek, drugi pa so bolj skeptični in jo razglasili za navadno 'smet'.

Astrobiolog dr. Richard B. Hoover, ki dela za NASO, je prepričan, da so v precej redki vrsti meteoritov, ki so jih poimenovali carbonaceous chondrites ali CI1, odkrili fosil živega bitja. Ta vrsta meteoritov vsebuje organske kemikalije, ki so vsaj na Zemlji znak življenja, v meteoritu pa stvar ni tako preprosta. Lahko so namreč posledica kontaminacije, naključne strukture, potencialno pa tudi znak nezemeljskega življenja. In če to drži, potem imamo končno dokaz, da nismo sami v vesolju. Dr. Hoover naj ne bi našel le sledi kemikalij, temveč celo kompleksne strukture, podobne filamentom, ki jih lahko za seboj pustijo le bakterije.

Svoje izsledke je dr. Hoover objavil v znanstveni reviji Journal of Cosmology, ki je takoj povabila 100 znanstvenikov, ki so pregledali najdbo.

Bakterije, ki se prehranjujejo z arzenom.
Bakterije, ki se prehranjujejo z arzenom. FOTO: NASA

Vendar glavna težava pri najdbi niti ni sam 'mikroorganizem', temveč da so bili izsledki objavljeni v dokaj neugledni znanstveni reviji. Poleg tega dr. Hoover glede objave članka ni obvestil agencije, ki bi uredila, da bi bil članek objavljen v kakšni bolj prestižni znanstveni reviji. Prav zaradi tega je biolog P.Z. Myers z univerze v Minnesoti dejal, da je najdba veliko 'sranje' in da ne more verjeti, da ji sploh kdo posveča pozornost.

Nekateri drugi znanstveniki pa takšnim izjavam oporekajo in trdijo, da gre za otroško ljubosumnost nekaterih znanstvenikov. Zanimivo je to, da sama najdba kar naenkrat ni več toliko pomembna kot dejstvo, katera revija jo je objavila.

Seveda pa so nekateri znanstveniki le pregledali podatke in vsaj zaenkrat nihče ne upa potrditi, da bi šlo v resnici za biološki organizem. Ne nazadnje je SEM (mikroskop, s katerim so 'organizem' pregledali) relativno neprimeren za identifikacijo tovrstnih bakterij, ki naj bi jo našli v meteoritu. Poleg tega so bile precej vprašljive tehnike sterilizacije, ki jih dr. Hoover v članku ni natančno opisal. Ne nazadnje je bil meteorit kar nekaj časa na Zemlji. Vendar ga zagovarjajo drugi znanstveniki, ki trdijo, da je Hoover izjemno natančen in sposoben mikroskopist in da si ne bi privoščil nobene napake.

V nečem pa se večina znanstvenikov strinja. Če bi dobili takšne fotografije ali podatke od sedimentov iz jezera, dvoma o tem, ali gre za ostanke življenja ali ne, ne bi bilo. Tako pa je še zmeraj možnost, da gre za popolnoma naključne strukture, ki nimajo nobene zveze z bakterijo.

Ena študija govori v prid dr. Hooverju. Pri dodatni raziskavi niso našli nobenih navadnih aminokislin, kar je bolj ali manj dokaz, da zemeljski mikrobi niso kontaminirali meteorita. Edina stvar, ki si jo trenutno upamo trditi, je, da bo najdba gotovo še precej časa jedro razprav med zagovorniki in nasprotniki življenja v vesolju.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578