Moskisvet.com
Meč Tomoyukija Yamashite

Skrivnosti

Legendarna rezila in njihove zgodbe

U.K.
07. 09. 2018 13.36
3

Nekaterih mečev so se nasprotniki bali bolj kot ljudi, ki so z njimi rokovali. Pojavljajo se v legendah in resničnih zgodovinskih zgodbah in so predvsem simbol moči.

Prvi meči so se pojavili v bronasti dobi in najstarejši primerek, kar so jih do sedaj odkrili arheologi, so našli na področju današnjega Pakistana. Do pojava strelnega orožja so bili meči najbolj popularno orožje. Mečevalci so pogosto za svoje orožje skrbeli, kot bi bilo živo, jim dajali imena in se z njimi celo pogovarjali. Mnoge zgodovinske zgodbe se vrtijo okoli mečev in seveda njihovih lastnikov ter devet mečev se je za vekomaj zapisalo v zgodovino.

Meč s sedmimi rezili
Meč s sedmimi rezili FOTO: arhiv proizvajalca
Meč Tomoyukija Yamashite
Tomoyuki Yamashita je bil general v japonski vojski med drugo svetovno vojno. Uspešno je uspel zasesti takratni angleški koloniji Malajo in Singapur in si prislužil vzdevek 'Malajski tiger'. Po vojni so mu sodili za zločine proti človečnosti, ki jih je zagrešil med okupacijo. Spoznali so ga za krivega in ga usmrtili. Med okupacijo je Yamashito zmeraj s seboj nosil meč slavnega izdelovalca katan Fujiwara Kanenaga, ki je meč izdelal nekje med letoma 1640 in 1680.

Ukrivljena sablja San Martina
José de San Martín je bil argentinski general, ki je živel med letoma 1778 in 1850. Bil je eden ključnih oseb pri odcepitvi Argentine od Španije. José je slavni meč kupil v Londonu in se skoraj ni ločil od njega. Imenoval ga je 'meč, ki me je spremljal med vojno za neodvisnost'. Meč je trenutno v muzeju v Buenos Airesu.

Meč s sedmimi rezili
Dinastija Baekje se je nahajala v jugozahodnem delu Koreje in dinastija je v 4. stoletju nadzorovala dele Kitajske ter bolj ali manj celoten zahodni del korejskega polotoka. In v času njihove vladavine so izdelali tudi slavni meč s sedmimi rezili. Meč ni bil namenjen bojevanju, temveč raznim obredom. Po legendi naj bi bil meč narejen iz stotih plasti ojačanega jekla in naj bi zato lastnika obranil stotih sovražnikov.

Meč Williama Wallacea
William Wallace je postal znan po svetu predvsem zaradi filma Pogumno srce (Braveheart), v katerem je glavnega junaka odigral Mel Gibson. William je vodil škotske kmete v boju proti Angležem. Leta 1305 so ga ujeli in usmrtili. Njegov meč je v nacionalnem muzeju v Stirlingu na Škotskem. Po legendi naj bi bil etui za meč narejen iz kože Hugha Cressinghama, angleškega generala, ki ga je Wallace porazil v bitki pri stirlinškem mostu.

Tizona
El Cid je bil vojaški poveljnik, ki se je rodil okoli leta 1040 v kraljestvu Castilia v današnji Španiji. Bil je eden ključnih oseb v španskem boju proti Mavrom. V svojem življenju je imel več mečev, a najpomembnejši je Tizona. Meč naj bi izdelali v Kordobi, vendar je to vprašljivo, saj je v meču kar precej damaskovskega jekla, ki so ga uporabljali predvsem na Bližnjem Vzhodu.

Tizona
Tizona FOTO: arhiv proizvajalca

Napoleonov meč
Leta 1799 je Napoleon postal vojaški in politični vladar Francije. Leta 1814 so ga izgnali na Elbo, od koder se je sicer rešil in spet poskušal zavzeti francoski prestol. Na koncu je umrl na otoku Sveta Helena. V bitki je s seboj zmeraj imel pištolo in meč. Leta 2007 so Napoleonov meč, ki je okrašen z zlatom, prodali na dražbi za 6,4 milijona dolarjev. Do leta 1978 je bil meč vseskozi v lasti Napoleonovih potomcev.

Meč milosti
Meč je nekoč pripadal legendarnemu kralju Edwardu Spovedniku (Confessor), ki je bil predzadnji saksonski kralj. Vladal je med leti 1042 in 1066. Kmalu po njegovi smrti so Normani zavzeli Anglijo. Meč milosti je zlomljen na konici in po legendi naj bi meč zlomil angel, ki je preprečil uboj pravičnega viteza. Meč je danes eden od tako imenovanih kraljevskih draguljev in eden od petih mečev, ki so jih uporabili pri kronanju angleških monarhov.

Honjo Masamune
Masamune je bil slavni japonski izdelovalec mečev. Meče je izdeloval med letoma 1288 in 1328. Njegovi meči še danes slovijo po svoji lepoti in kakovosti. Najslavnejši meč je Honjo Masamune, ki so si ga predajali šoguni (japonski vladarji). Leta 1946 so Japonci meč predali ameriškemu poročniku Coldyju Bimoreju in od takrat nihče ne ve, kaj se je z mečem zgodilo.

Joyeuse
Karel Veliki se je rodil leta 742 in je eden najbolj legendarnih vladarjev v človeški zgodovini. Leta 768 je postal kralj frankovske države in leta 800 je postal rimski cesar. Charles I., kot so ga tudi imenovali, velja za očeta Evrope. Joyeuse je bil eden od dveh mečev, ki ju je imel Karel Veliki vedno ob sebi. V Louvru je na ogled meč, ki naj bi bil izdelan iz ostankov joyeusea.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578