Moskisvet.com
LED žarnice - 1

Visoki obrati

LED-žarnice: prihodnost postaja sedanjost

R.B.
14. 05. 2010 13.16
2

Ekološka ozaveščenost in trenutne svetovne razmere nas silijo k energetski varčnosti. LED-osvetlitev ni nova iznajdba, vendar smo na začetku vsesplošne popularizacije diodnih žarnic.

Klasika proti napredku
Navadne žarnice z žarilnimi nitkami so na udaru novejših, LED-svetil, ki obljubljajo manjšo porabo in veliko daljšo življenjsko dobo. Nekatera podjetja, kot sta Phillips in Osram, so v zadnjem času predstavila novitete, ki omogočajo klasično montažo in zelo dobro hlajenje LED-svetlobnih diod.

LED-žarnice s klasičnim navojem.
LED-žarnice s klasičnim navojem. FOTO: arhiv proizvajalca

Kako pravzaprav delujejo LED-svetila? Vanje so vgrajene LED-diode, ki sijejo s pomočjo luminiscence. Luminscenca je oddajanje svetlobe z gorenjem nekega objekta pri nizki temperaturi. Zato so LED-diode ponavadi majhne in oddajajo hladno svetlobo. LED-sijalke (žarnice) imajo ponavadi 10 ali več diod, združenih v enotno svetlobno telo. Razlika med LED-lučjo in klasično lučjo je prav temperatura, pri kateri izgoreva svetlobno telo znotraj žarnice, saj je pri klasičnih žarnicah temperatura gorenja zelo visoka, zato je svetloba topla. Pri LED-sijalkah je svetloba hladnejša in se pri nizkih temperaturah izgorevanja svetlobnega telesa bliža odtenkom modre barve.

Klasične 60-vatne žarnice ponavadi trajajo okrog 1000 ur, kar zadostuje za kakšno leto ali dve. LED-žarnice pa to dobo povečajo za kar 25-krat! Najnovejši izdelek z imenom Endura nizozemskega proizvajalca Phillips ima življenjsko dobo 25.000 ur in pri 12 vatih nazivne moči uspe proizvesti več kot 800 lumnov, kar je enako ali v nekaterih primerih več, kot proizvede 60-vatna klasična žarnica.

Kritike in odgovori
Mnogi kritiki očitajo proizvajalcem in zagovornikom LED-svetil, da so slednja škodljiva za človeško zdravje, nekompatibilna s klasičnimi priključki in napetostmi, da so predraga in da slabšajo vid zaradi 'prehladne' svetlobe. Proizvajalci omenjenih svetil jim vračajo žogico s podatki, ki spodbijajo kritike. Veliko LED-svetil na trgu ima namreč možnost določanja toplote svetlobe, kar je zelo koristno za uporabnika, če hoče spreminjati vrsto svetlobe glede na ambient. Tako se lahko regulira toploto izgorevanja svetlobnih teles in s tem toploto oddane svetlobe. Tudi najnovejše LED-žarnice omogočajo privijanje na klasični navoj luči, kjer je bila prej navadna žarnica.

LED-svetila postajajo zaradi varčnosti in dolgotrajnosti aktualna tudi v javni razsvetljavi. Raziskave kažejo, da v Sloveniji vsako leto proabimo kar za 10 milijonov evrov nepotrebne svetlobe. V marsikaterem primeru pa je osvetlitev potrebna, vendar energetsko požrešna. Z LED-svetili bodo mesta in države prihranili več kot 50 odstotkov energije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648