Namen raziskave je popoln (ali vsaj približen) pregled človeškega vpliva nad morskimi ekosistemi in živalskimi vrstami, med katerimi je bilo mnogo še neodkritih. Mednarodni projekt je izvajalo več kot 2.700 raziskovalcev iz več kot 80 držav. Skupaj so porabili okrog 9.000 dni raziskovanja skozi več kot 540 odprav na obmorska območja in v morske globine. Znanstveniki trdijo, da je bila raziskava ena največjih in najobsežnejših v zgodovini.
Morje po nekaterih predvidevanjih skriva več kot 750.000 še ne odkritih živalskih vrst, nekatere izmed njih so zaslužne za uravnavanje podnebnega ravnovesja, količino kisika v ozračju in ne nazadnje tudi zagotavljanje hrane vsaj četrtini svetovnega prebivalstva.
Znanstvenikom je uspelo identificirati okrog 6.000 novih vrst, od katerih jih je bilo 1.200 formalno opisanih. Vendar znanstveniki predvidevajo, da jim bo na podlagi različnih vzorcev uspelo identificirati 20.000 novih živalskih vrst. Tako bo človeštvu znanih kar črt milijona novih morskih vrst.
Raziskava je stala več kot 650 milijonov dolarjev (474 milijonov evrov), ki so bili razdeljeni po več kot 670 institucijah. Kot pravi Ron D'Or, so pri raziskavah uporabili tudi DNK označevanje, ki močno olajša klasifikacijo vrst in razporeditve pri mikroskopskih organizmih. Z obsežno bazo in poznavanjem čim večih živih bitij se človeštvo bolje zaveda obstoja in 'zdravja' oceanskih ekosistemov.
Zanimivo
Konec 10 let trajajoče študije o svetovnih morjih
Znanstveniki proslavljajo desetletje trajajoče študije o življenju v oceanih sveta. Raziskava se imenuje 'Cenzus morskega življenja'.
UI
Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV