Moskisvet.com
image (28)

Zanimivo

Kako umrejo mesta

U. K.
15. 03. 2010 09.35
4

Mesta duhov. Po ulicah se sprehajajo divje živali. Rastline in vremenske razmere počasi drobijo nekoč mogočne stavbe in ruševine so neme priče, ki šepetajo zgodbe o pretekli slavi, nekoč mogočnih mest.

Kako »umrejo« mesta?! Vojne, naravne katastrofe, pomanjkanje naravnih virov in tudi klimatske spremembe, vse to je vplivalo na propad nekaterih kar velikih mest v moderni zgodovini, ki jih danes imenujejo mesta duhov. Večino teh mest ne bodo nikoli obnovili, razen morda kot turistično atrakcijo, v nekatera pa se počasi vendarle vrača življenje.

Kowloon, obzidano mesto, je mesto blizu Hong Konga, ko je bil ta še pod angleško oblastjo. Mesto je bilo postojanka, ki je celotno področje branilo pred pirati. Med drugo svetovno vojno ga je okupirala Japonska, po njihovi predaji pa so mestece naselili brezdomci. Niti Velika Britanija niti Kitajska nista hoteli prevzeti odgovornosti, zato je bil Kowloon povsem samostojno mesto, brez uradnih zakonov. V mestu je cvetela prostitucija, igralnice, opijske hiše in ker ni bilo urejene komunale, se je utapljalo v smradu in smeteh, ki so ležale po ulicah. Leta 1993 sta se Kitajska in Velika Britanija odločili, da bosta mesto zaprli in ga obzidali. Danes nihče več tam ne živi, mesto je popolnem razsulu.

Francoska vas Oradour-sur-Glane pa ima bolj zloveščo zgodovino. Med drugo svetovno vojno so nemški vojaki tam umorili 642 prebivalcev. Šlo naj bi za maščevanje zaradi napadov francoskega odporniškega gibanja. Nemci so nameravali napasti sosednje mestece, a so po pomoti napadli Oradour-sur-Glane. Moške so ustrelili v noge, da so dlje časa umirali, ženske in otroke pa so s strojnicami pokosili, ko so hoteli zbežati iz cerkve. Kasneje so Nemci vas požgali, še danes pa, zapuščena in osamljena, priča o grozotah II. svetovne vojne.

Kolmanskop je bilo cvetoče mestece v Namibiji, ki so ga »hranili« rudniki diamantov. Leta 1956 so rudarji mesto zapustili, predvsem zaradi večjih najdišč diamantov po drugih lokacijah v Afriki.

Humberstone, Čile, je bilo do leta 1940 cvetoče mesto, predvsem zaradi izkopavanja solitra. Ko pa je na tržišče prišel umetni soliter, je mestece začelo propadati, leta 1961 pa so ga zapustili še zadnji prebivalci. Mesto je bilo uvrščeno na seznam svetovnih zapuščin, in ga bodo verjetno ohranili kot zgodovinski spomenik.

Agdam v Azerbajdžanu je svoje prebivalstvo izgubilo zaradi vojne, a so jo prebivalci odnesli nekoliko bolje kot nesrečneži v francoski vasi Oradour-sur-Glane. Med vojno, imenovano Nagorno Karabakh, so mesto napadli vandali in čeprav mesta samega nikoli prizadela vojna vihra, pa so zaradi ekstremnega vandalizma in brezvladja prebivalci mesto zapustili.
Wittenoom, Avstralija je še eno iz vrst opuščenih rudarskih mestec. Dvajset tisoč prebivalcev je mesto zapustilo, ko je umrlo več kot tisoč rudarjev. V rudnikih so namreč izkopavali azbest. V mestecu je ostalo le osem ljudi, ulice pa so še danes posute z azbestom.

Približno pol ure vožnje iz Chicaga leži mesto Gary v državi Indiana, ki ga je leta 1906 ustanovilo železarsko podjetje U.S. Steel. V šestdesetih, ko je železarsko industrijo zadela velika kriza, se je to poznalo tudi v mestu, ki ga je zapustilo na tisoče ljudi. V mestu sicer še živijo ljudje, a že dejstvu, da je večkrat dobil naziv ameriška prestolnica umorov, ne kaže na to, da bi se mesto lahko v kratkem postavilo na noge.

Ruby, mesto v Arizoni je eno najbolje ohranjenih mest duhov na svetu, a je za enkrat dostop do njega mogoč samo če pomagate pri restavriranju. Ruby je bilo rudarsko mestece, kjer so v glavnem kopali baker, svinec in cink. V mestecu je živelo približno 1.200 ljudi, a so prebivalci odšli, ko so v petdesetih letih  rudnik zaprli.

Mandu v Indiji je danes prebivališče nekaj romskih plemen, včasih pa je bila muslimanska prestolnica v severni Indiji. Palača Nil Kanth je še danes pomembna lokacija romarjev, ki častijo boginjo Šivo.

Kadykchan, je bilo eno številnih manjših mestec, ki so propadla po razpadu Sovjetske zveze. Prebivalce je ruska vlada preselila v roku dveh tednov, razselili pa so jih po sosednjih mestih. V naglici so prebivalci morali za seboj pustiti večino svojega premoženja, zato lahko v mestu še zmeraj najdete stare igrače, knjige in obleke.

Balestrino v Italiji je eno tistih mest, ki so ga prebivalci zapustili zaradi naravnih katastrof. Področje so nekoč nadzirali Benediktinci, ob koncu devetnajstega stoletja pa so ga prebivalci začeli zapuščati zaradi številnih potresov. Vendar pa naj bi se kmalu začele priprave, da bi mesto ponovno naselili.

Times Beach, Missouri. Mesto je doživelo ekološko katastrofo, ko so se mestni velikaši odločili, da makadamske ulice poškropijo z oljem, da bi se rešili težav s prahom. Olje pa je vsebovalo dioksin, karcenogen strup, ki je prodrl v podtalnico. Po dolgotrajnem čiščenju so mestece sicer obnovili, a bolj kot vmesno postajo na znameniti poti 66.

Kayakoy, Turčija je eno najbolje ohranjenih mest duhov v Mali Aziji. Leta 1923 je bilo opuščeno, ko so morali prebivalci zbežati med grško vojno za neodvisnost. Od takrat je mesto, ki je imelo 25.000 prebivalcev, prazno.

Poljaki se že dolga leta poskušajo nekako »znebiti« vasi Klomino, in nazadnje so zemljišče prodajali za dva milijona evrov. Klomino je edino uradno mesto duhov na Poljskem, vasica pa je bila zgrajena za rusko vojsko. Prazna je od leta 1992, ko je Rdeča Armada umaknila svoje vojake.

Pyramiden, Norveška je bila ruska naselbina, ki so jo ustanovili Švedi in jo leta 1927 prodali Rusom. Rusko podjetje Arctikugol Trust, ki je v lasti države, je naselbino leta 1991 zapustilo in od takrat naprej je prazna. Turisti lahko do naselbine pridejo z motornimi sanmi ali ladjami, a podjetje naj bi naselbino kmalu ponovno odprlo.
Kako danes izgledajo zapuščena mesta, si lahko pogledate v fotogaleriji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648