Moskisvet.com
Poplave v Peruju

Potovanja

Kaj storiti, če se potovanje spremeni v katastrofo

U. K.
28. 09. 2018 14.23
0

Naravne nesreče lahko udarijo kadarkoli in kjerkoli. In obvezno je, da smo čim bolje pripravljeni, če pride do najhujšega.

Slovenci zelo radi potujemo in dobro je vedeti, kako se vsaj nekoliko pripraviti na nepredvidene dogodke kot so naravne katastrofe.

Cunami na čilenski obali
Cunami na čilenski obali FOTO: Reuters
Potresi, poplave, politični nemiri
Večina ljudi na takšne dogodke ni pripravljenih in ne vedo kaj storiti. Zelo pomembno je, da se pripravite pred samim potovanjem. Vzemite s seboj telefonske številke, ki bi vam v primeru nesreče lahko prišle prav. Ne zanašajte se samo na mobilne telefone, dobro je, da imate s seboj telefonsko številko potovalne agencije in sorodnikov ali prijateljev, ki bi lahko organizirali pomoč.
Poleg tega si zapišite telefonske številke in naslove slovenskih ambasad, če so v krajih kamor potujete. Priporočljivo je, da ob odhodu v tujino, predvsem na območja, kjer je možnost naravnih nesreč, katastrof ali političnih nemirov večja, prostovoljno pošljete svoje podatke na konzularni sektor, preko obrazca Podatki o potovanju v tujino. Na podlagi teh podatkov, bo konzularni sektor lažje vstopil v kontakt z vami in vam pomagal.
Preverite, če imate veljaven potni list in vizo, če jo potrebujete. Pustite fotokopije pomembnih dokumentov pri družinskih članih ali prijateljih doma, po en izvod kopij pa imejte tudi s seboj. Dokumente lahko po zakonu kopira le lastnik in še nekaj pravnih ustanov, na kopiji pa mora biti označeno, da gre za kopijo. Pozanimajte se o zakonih, ki veljajo v državi ali državah kamor potujete. Za primer naj navedemo, da so v nekaterih državah, kot je recimo Burma, satelitski telefoni prepovedani. Če ste vse to storili, boste v primeru, da se zgodi huda nesreča pripravljeni, in boste lahko dokaj hitro ukrepali.
Potovalni agenti svetujejo, da ne shranjujete kopij dokumentov na istem mesto kot originale.
Vsak popotnik bi moral s seboj imeti tudi denar, ki je samo za nujne primere. Če potrebujete posebna zdravila, jih imejte s seboj večjo količino. Pomembne dokumente, letalske karte in denar imejte v manjši torbici, ki jo lahko hitro pograbite, in zmeraj obvestite domače ali prijatelje, če boste zamenjali lokacijo.

Telefonske številke na katere lahko pokličete v nujnih primerih (pri klicanju iz tujine morate dodati 00386):
TELEFONSKA ŠTEVILKA KONZULARNEGA SEKTORJA MZZ: 01 478 2305
TELEFONSKA ŠTEVILKA DEŽURNE SLUŽBE MZZ: 01 478 2219

Poplava v Franciji
Poplava v Franciji FOTO: Reuters
V primeru, da se znajdete v naravni katastrofi je najbolje da storite naslednje:
- Če ste v času naravne katastrofe v hotelu, ostanite v njem, če sta zgradba in okolica varni. V nasprotnem primeru zapustite hotel, s seboj pa vzemite le najnujnejše. V primeru potresa ne uporabljajte stopnišč ali dvigal.
- Pojdite na slovensko ambasado kolikor se da hitro. Na ambasadi boste dobili vodo in hrano. Pomagali pa vam bodo tudi, da se boste vrnili domov. Če Republika Slovenija v državi nima diplomatsko-konzularnega predstavništva se lahko obrnete na bližnja diplomatska in konzularna predstavništva drugih držav članic Evropske unije.
- V primeru, da do ambasade ne morete ali da je bila uničena, poiščite lokalno policijsko postajo, Rdeči križ ali drugo medicinsko osebje, ki vam bo dalo podrobnejša navodila.
- Velika verjetnost je, da v primeru večjih katastrof mobilni telefoni ne bodo delovali, zato se ne zanašajte nanje. Tekstovna sporočila včasih vseeno delujejo, tako da se splača poskusiti.
- V primeru, da zmanjka elektrike, uporabljajte svetilke in ne poskušajte zakuriti ognja.
- Predvidevajte, da bodo ceste in poti zaprte.
- Preverite polete, saj so letališča navadno ob večjih katastrofah zaprta.

Potres v Čilu
Potres v Čilu FOTO: Reuters

Kaj lahko diplomatsko-konzularno predstavništvo Slovenije stori za vas?
- Izda začasni potni list za vrnitev v Republiko Slovenijo.
- Posreduje pri pridobitvi denarnih sredstev za vrnitev v Republiko Slovenijo.
- Če tako želite, vzpostavi stik z vami, če so vas priprli ali zaprli, ter ob vašem soglasju, obvesti vaše sorodnike oz. prijatelje v kakšnem položaju ste se znašli.
- Obvesti sorodnike oz. prijatelje ter pristojne institucije v primeru nesreče ali smrti.
- Pomaga vzpostaviti stik z odvetniki, prevajalci, zdravstveno in pogrebno službo.
- Pomaga pri urejanju upravnih zadev v Republiki Sloveniji in pomaga pri urejanju zapuščinskih zadev.
- Overja prevode, potrdila in podpise v upravnih postopkih in pomaga pri ureditvi digitalnega potrdila za fizične osebe.Seveda je vsaka situacija drugačna, a prvo kar morate poskusiti, še posebej če ste poškodovani, je to, da čim prej vzpostavite stik s kom v domovini. Od doma lahko svojci in prijatelji veliko naredijo, da se boste varno vrnili domov.

Katastrofalen potres na Haitiju
Katastrofalen potres na Haitiju FOTO: Reuters

Še nekaj nasvetov strokovnjakov kaj storiti v primeru potresa:
- Če imate to možnost, poskušajte čim prej priti iz zgradbe. V večnadstropnih hišah se izogibajte stopnišč, ki se navadno podrejo prva, ker nimajo podpornih stebrov. Tudi ko je potresa konec, se stopnišča in dvigala še zmeraj lahko podrejo, tudi zaradi popotresnih sunkov.
- Stisnite se ob kakšen večji predmet, recimo ob rob postelje ali omare. Če se podre strop, se ob večjih predmetih lahko ustvari tako imenovani trikotnik preživetja. Betonska plošča lahko med omaro in tlemi ustvari stranico, ki bi vas zaščitila. Večina ljudi, ki so preživeli potrese, so preživeli zaradi tega trikotnika.
- Ne stojte med podboji vrat, to je pogost mit, ki pa ne drži, razen če veste, da je posebej ojačan.
- Ne prižigajte vžigalic ali vžigalnika, lahko so poškodovane plinske cevi.
- Ne zadržujte se blizu oken.
- V primeru, da ste med potresom v avtu, ga zapustite in se umaknite na odprto področje.

In še dodatna možnost, s katero si lahko olajšamo življenje pri nesrečah:
Vozniki reševalnih vozil so v primeru nesreč opazili, da ima večina poškodovancev pri sebi mobilni telefon. Vendar pri nezavestnih poškodovancih reševalci, zaradi dolgega seznama številk v aparatu ne vedo, koga naprej poklicati.
Zato so reševalci in zdravniki predlagali, da vsak v svoj imenik mobilnega telefona, za slučaj nesreče, vstavi kontaktno osebo pod psevdonimom (ICE), ki jo bodo reševalci ali policisti v primeru nesreče poklicali.

ICE je mednarodno priznani psevdonim (In Case of Emergency). V primeru, če želite, da kontaktirajo več oseb, uporabite ICE1, ICE2, ICE3, itd... Enostavno izvedljivo, nič ne stane, lahko pa veliko pomaga!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648