Moskisvet.com
Legendarni Aston Martin DB5, narejen leta 1963.

Zanimivo

James Bond in njegove igračke

R.B.
23. 04. 2010 12.39
0

Največjemu vohunu vseh časov marsikaj ne bi uspelo, če ne bi imel svojih tehničnih pomagal in ostalih igračk. V najboljšem primeru bi bil hitro mrtev že v prvem delu.

Bondovi super-avtomobili
Franšizo James Bond 007, narejeno po literarni predlogi pisatelja Iana Fleminga, so začeli snemati leta 1962. Prvi film z naslovom Dr. No je proslavil mladega škotskega zvezdnika Seana Conneryja. Serija filmov o slavnem vohunu je vedno veljala za dokaj napredni prikaz tehnologije, ki naj bi bila povečini v tistih časih še nedostopna navadnemu človeku. Poleg precej prototipskih orožij, orodij in oblačil so sinonim za Bondovo opremo avtomobili znamk Aston Martin (modeli DB5, V8, V12 in DBS), Lotus (Esprit) in BMW (Z3, Z8 in 750iL). Najbolj prepoznaven je model DB5, izdelan leta 1963, z ojačanimi stekli, samonapihljivimi gumami in z vgrajenim arzenalom.

Tradicija
Pomemben pripomoček za Bonda so tudi njegove zapestne ure. V začetnih delih je Bond zelo rad uporabljal Rolex Submariner, v kasnejših obdobjih (v času Rogerja Moora) pa je prestopil iz klasike k moderni tehnologiji tekočih kristalov in LED lučk. Ure iz tega obdobja vključujeo Seiko in Pulsar z digitalnim prikazom časa in sporočil kot na 'pagerjih'. Moderni časi s Pierceom Brosnanom in Danielom Craigom v vlogah so bili spet naklonjeni klasični uri, in sicer Omegi (model Seamaster).

Bondovo osebno orožje je na začetku sestavljala italijanska žepna pištola beretta 418, ki so jo izdelovali že takoj po prvi svetovni vojni. Pozneje je Bond 'presedlal' na pištole nemškega izdelovalca Walther, in sicer najprej na legendarni model PPK (med drugim naj bi se z njo ubil Adolf Hitler), nato na modernejšo izvedenko P99 (uporablja jo velik del nemške policije), nato pa spet nazaj na PPK. Pištola Walther je postala sinonim za Bondovo pištolo in je del njegove zunanje podobe.

Super pripomočki

Ostalih igračk je ogromno, vsak film je lepo prikazal tehnološko dovršenost neke dobe in razvoj opreme. Prvi pomemben del opreme je Geigerjev števec, ki ga je imel Bond (Sean Connery) v prvem delu z naslovom Dr. No. Števec, ki meri stopnjo radioaktivnosti, je dobro umeščen v takratni čas, saj je bila v tistem obdobju največja nevarnost jedrskega spopada med obema svetovnima blokoma.
Bondovi pripomočki v novejših časih so seveda popolnoma drugačni od predhodnikov. V zadnjem filmu Quantum of Solace (Bonda igra Daniel Craig) je v ospredju supermobilnik, ki je predelan sony ericsson c902 in je sposoben izdelati popolno tridimenzionalno fotografijo nekoga le na podlagi fotografije profila. V filmu vidimo tudi Surface, koncept mize z zaslonom na dotik.

Bondove igračke bodo vedno pred časom, ali pa bodo vsaj zamišljene v tej smeri. Kot je to v navadi v zahodnem svetu, je uspešen moški uspešen tudi zaradi orodij, ki jih zmore dobro in pravilno uporabljati. Čeprav Bond ni izumitelj teh naprav, ki mu jih predstavi Q (razen v zadnjih dveh filmih in v Live And Let Die) iz Q oddelka, pa je naprave zelo uspešno in hitro sposoben uporabiti. Bond brez svojih naprav ne bi bil to, kar je. In kot že rečeno, nikakor tako uspešen. Saj je le človek kot vsi ostali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648