Vendar so takšna bitja popolnoma resnična, a na srečo, vsaj kolikor vemo, niso nevarna živim bitjem. Prvič so morski biologi odkrili črve, ki se prehranjujejo s kostmi mrtvih živali, leta 2002, in sicer pri raziskovanju v soteski pod morjem imenovani Monteray Bay Canyon, ki leži ob obali Kalifornije. Od takrat so znanstveniki na morsko dno postavili trupla kitov in odkrili 15 različnih vrst tako imenovanih 'kostnih črvov', ki jih še niso poimenovali, domnevajo pa, da jih globoko v morju živi še precej več.
Črvi preživijo del življenja kot mikroskopske larve, ki prosto lebdijo v morju. Vsake toliko časa naletijo na mrtvo žival na dnu morja. Majhne larve se počasi prebijejo proti truplu in se pričvrstijo na kosti.
Nato je rast teh črvov zelo hitra. Del črva se razvije v tako imenovano pahljačo, ki filtrira kisik iz morske vode, drugi del pa razvije priveske, ki se kot neke vrste korenine zarinejo v kost.
Črvi imajo v teh 'koreninah' bakterije, ki najverjetneje prebavljajo proteine in lipide v kosteh, s tem pa priskrbijo hrano za črve.
Kmalu črvi postanejo spolno dozoreli in prav vsi, ki so pritrjeni, so ženskega spola. V tem času larve, ki se niso uspele pričvrstiti, padajo na pahljače pritrjenih črvov. Te larve se pretvorijo v moški spol. Ti moški črvi se prebijejo v telesa pritrjene samice. Na desetine jih skupaj 'prebiva' v njej, v tem času pa se ne prehranjujejo, temveč sproščajo spremo, ki oplodi njena jajčeca. Po določenem času, samica spusti oplojena jajčeca v morje in krog se nadaljuje.
Dr. Robert Vrijenhoek, evolucijski biolog in znanstvenik na inštitutu Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI), je popolnoma obseden s temi bitji prav zaradi njihovega nenavadnega razmnoževalnega sistema. Poleg tega ga zanima, kako ti črvi najdejo kosti v popolni temi.
Prav zato so raziskovalci pod Robertovim vodstvom na različnih globinah zaliva Monteray nastavili trupla petih različnih kitov. Vsakih nekaj mesecev so trupla pregledali in presenečeni ugotovili, da so na različnih truplih različne vrste črvov in mnogi med njimi so bili popolnoma novo odkritje. Raziskava je pokazala, da črvi 'napadejo' vse vrste kosti, tudi kravje, se pravi od sesalcev.
Znanstveniki domnevajo, da so se ti črvi razvili pred približno 45 milijoni let, se pravi približno v času, ko so se pojavili prvi kiti. Njihove kosti so namreč ključnega pomena za preživetje črvov. Vendar pa je to samo teorija, druga pravi, da so se razvijali počasneje, kar pomeni, da bi lahko obstajali že vsaj 130 milijonov let. Če to drži, so se najverjetneje 'gostili' z največjimi plazilci vseh časov – dinozavri.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV