Ko odpovejo zakoni fizike
Profesor Rafael Bousso iz Centra za teoretično fiziko na kalifornijskem vseučilišču in njegovi kolegi pa se z idejo neskončnega širjenja vesolja ne strinjajo. V svoji študiji trdijo, da vesolje, ki se neskončno širi, enostavno ne more obstajati, saj v takih pogojih zakoni fizike povsem odpovejo. Da bi fizikalni zakoni imeli smisel oziroma da bi obveljali, se mora ekspanzija vesolja enkrat tudi končati, zato so izračunali okvirni datum, ko bo vesolje prenehalo obstajati oziroma ko se bo čas ustavil.
Neskončno širjenje ima sicer nekaj pomembnih posledic. Vsak dogodek, ki ima verjetnost večjo od ničle in se zgodi v času širjenja, se bo zgodil neskončno mnogokrat, pravijo kalifornijski znanstveniki. Če pa je število ponavljanja vsakega možnega dogodka znano in dokončno, potem je nemogoče določiti samo verjetnost, da se bo dogodek zgodil. Zakoni fizike v takih pogojih enostavno ne vzdržijo.
Velika katastrofa je skoraj neizbežna
Edini izhod iz te uganke je predpostavka, da se bo zgodila nekakšna katastrofa, ob kateri bo vesolje prenehalo obstajati. V tem primeru vse možnosti znova postanejo verjetne, hkrati pa je zadoščeno zakonom fizike. To se verjetno ne bo zgodilo za časa našega življenja in niti v življenju naših potomcev ter to kar nekaj generacij. Po tej teoriji pa obstaja 50-odstotna verjetnost, da bo čas obstal čez 3,7 milijarde let. To pomeni, da se bo konec vesolja zgodil še tekom življenjskega cikla naše galaksije.
Bousso poudarja, da čeprav se ne ve, kakšna vrsta katastrofe bo povzročila konec vesolja oziroma zaustavitev časa, človeštvo tako ali tako ne bo prisostvovalo temu univerzalnemu dogodku. Z drugimi besedami: naši zanamci bodo vrženi v katastrofo še preden se bodo tega dejstva zavedli.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV