Pol milijarde uporabnikov je sedem odstotkov prebivalstva našega planeta! Skoraj tretjina od obiskovalcev Facebooka nanj dostopa iz mobilnih telefonov. Največ seveda v Združenih državah Amerike. Ustanovil ga je Mark Zuckeberg (rojen 1984) na harvardski univerzi pred šestimi leti. Danes je to mednarodni koncern s sedežem v kalifornijskem Palo Altu, ki zaposluje več kot 1400 uslužbencev.
Večino denarja pri Facebooku zaslužijo z oglaševanjem in strokovnjaki predvidevajo, da bo kralj družabnih omrežij postal največji oglaševalski 'oder' na svetu. Po meritvah je Facebook že sedaj na drugem mestu po prometu (klikih), takoj za ameriško spletno gazelo Googlom. Po nekaterih napovedih naj bi tega tudi po prometu presegel že čez eno leto, ko naj bi dosegel kar milijardo uporabnikov. Glede na popularnost v vseh kulturah se bodočemu svetovnemu forumu obeta, da bo v nekaj letih na svoja nedrja privabil četrtino svetovnega prebivalstva, kar bi bil absolutni rekord.
Glede na to, da je Facebook dobro ustavil konkurenco, mu bo v naslednjih letih kdor koli drug zelo težko prekrižal rekordne načrte. Ostala družbena omrežja, kakršna so Twitter, LinkedIn, Windows Live in Googlov Buzz se posamezno vrtijo pri 100 milijonih uporabnikov in nič ne kaže, da bi s svojimi storitvami lahko prišla blizu. To je voda (oziroma slap) na Facebookov mlin, saj si bo tako lahko rezal večjo marketinško pogačo in se še bolj bogatil.
Veliko se tudi pojavlja kritik na njihov račun, saj se pojavljajo dvomi glede varnosti osebnih podatkov. Sveti gral tržnikov in oglaševalcev je pridobiti podrobne baze podatkov o uporabnikih, da jih posredno lahko 'bombardirajo' s prilagojenimi in usmerjenimi oglasi. Facebook je v preteklosti že pokazal namero, da je določene baze podatkov pripravljen prodati najboljšemu ponudniku, vendar se je dvignila strokovna javnost in tudi dobršen del uporabnikov. Vendar je jasno, da se stvari lahko dogajajo pod mizo, izven dosega normalnega uporabnika.
Kritike so se pojavile tudi zaradi raznih upodobitev Mohameda in podobnih žalitev posameznih verskih čustev, kar je povzročilo 'kazensko ovadbo' s strani Pakistana, namenjeno Zuckerbergu in ostalim ustanoviteljem. Verjetno omenjeni mladec v kratkem (ali pozneje) ne bo potoval v Pakistan, zato je pakistanski poziv bolj ali manj brezpredmeten. Facebook je preveč popularen, da bi ga lahko utišali. V skrajnem primeru bi si ga razdelili drugi, oglaševalskega denarja željni konkurenti.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV