Pred približno 65 milijoni let naj bi padec ogromnega meteorja v bližino Jukatanskega polotoka povzročil izumrtje kar 70 odstotkov živalskih vrst. Sedaj so znanstveniki ugotovili, da je nekaj tisoč let pozneje na Zemljo padel še en meteor, tokrat na območju današnje Ukrajine.
O padcu drugega meteorja so znanstveniki poročali že leta 2002, vendar ga takrat še niso povezali z izumrtjem dinozavrov. V tokratni študiji pa znanstveniki opazujejo fosile rastlin, ki so jih našli v kraterju, še posebej pa so se osredotočili na praproti.
Praprot ima namreč izjemno lastnost, da si zelo hitro opomore po določenih katastrofah. Plasti, ki so bogate z sporami praproti, so dober pokazatelj preteklih trčenj. Ko so znanstveniki preučevali plast, bogato s praprotnimi sporami, so presenečeni nad njo našli še eno, kar jim je dalo misliti, da se je po prvem padcu moral zgoditi še eden.
„Najprej smo mislili, da je druga plast posledica prvega udarca,“ je dejal profesor Simon Kelley, ki je sodeloval pri študiji, „nato pa smo videli, da sta plasti vsaj nekaj tisoč let narazen.“
Znanstveniki so sedaj šli še korak naprej in razmišljajo o tem, da je Zemlja doživela pravi meteorski dež, ki je trajal več tisoč let in po vsej verjetnosti bodo v kratkem našli še več dokazov o padcih meteorjev na zemljo v tistem obdobju.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV