Moskisvet.com
Bakterije

Zanimivo

Bakterije v 'vojni' proti kriminalu

U. K.
16. 03. 2010 11.54
0

Bakterije na človeškem telesu so tako specifične kot prstni odtisi, in kmalu bodo zločince, namesto prstnih odtisov, ki so jih do zdaj enostavno obrisali s površine, izdale bakterije.

Ljudje pustimo na predmetih, ki se jih dotaknemo, več kot samo prstne odtise. Tako so ameriški znanstveniki Univerze v Koloradu, pod vodstvom profesorja in raziskovalca Noaha Fiererja, uspeli razvozlati unikaten genski zapis bakterij, ki jo jih našli na rokah pri devetih različnih osebah. Ugotovili so, da temperaturne spremembe, vlaga ali sončna svetloba DNK bakterij ne uničijo ter da ostanejo na predmetih po več dni ali celo tednov.

Bakterije v „vojni“ proti kriminalu
Bakterije v „vojni“ proti kriminalu FOTO: Reuters
Znanstveniki so testirali trdoživost bakterij tako da so jih za dva tedna pustili na prostem, DNK bakterij pa so bile vidne tudi po tem času. V nasprotju z bakterijami, ki povzročajo bolezni, bakterij na koži človeka ne moremo popolnoma odstraniti niti z običajnimi higienskimi postopki. Bakterije se namreč na rokah ponovno naselijo že v nekaj urah po tem, ko si roke umijemo.

Bakterije so kot prstni odtisi
Najpomembnejša ugotovitev pri kolonijah, ki živijo na naši koži je ta, da se razlikujejo od človeka do človeka, kar pomeni, da bodo lahko forenziki v prihodnosti dokazali, kdo se je dotaknil določenega predmeta, tudi če bodo prstni odtisi zabrisani. Ne samo to, različne bakterije naseljujejo različne dele telesa.
Torej, vsaka oseba pusti za seboj edinstveno sled bakterij, in čeprav je projekt še v povojih, se tehnike identifikacije razvijajo in raziskovalci pričakujejo, da jo bodo kmalu lahko uporabili kot dodatno orodje pri forenzični znanosti. Človeško roko naseljuje v povprečju okoli 150 različnih vrst bakterij in le približno 13 odstotkov istih bakterij se nahaja na dve osebah.

Bakterije v „vojni“ proti kriminalu
Bakterije v „vojni“ proti kriminalu FOTO: Reuters

Tehnika je v razvojni fazi dosegla od 70 do 90 odstotno točnost identifikacije, vendar raziskovalci verjamejo, da jo bodo kmalu izpopolnili. Eden od testov, ki so jih opravili je prikazal zelo vzpodbudne rezultate. Znanstveniki so vzeli brise z računalniške miške in tipkovnice, ki ju dvanajst ur nihče ni uporabil. Pregledali so 270 testnih oseb in brez večjih težav identificirali uporabnika oziroma lastnika računalniške opreme.

Ideja "forenzičnih bakterij"
Tehnika preverjanja DNK bakterij bo nedvomno v veliko pomoč prav v primerih nepopolnih prstnih odtisov. Pričakujejo, da bo analiza bakterij učinkovita tudi na materialih, kjer odtisov ni, kot je obleka. Ideja o „forenzičnih bakterijah“ se je ponudila zaradi hitrega razvoja tehnik in opreme za določanje zaporedja DNK. V razvojni fazi je tudi projekt, ki bo identificiral vse bakterije in viruse, ki živijo na človeški koži, v notranjosti nosu, ušes in v prebavnem traktu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648