Vročina, zasebnost, svetloba ... karkoli je že razlog, da spuščate rolete in zastirate žaluzije, boste to v prihodnosti počeli redkeje, če vam je kaj do lastnega zdravja, saj svetloba prinaša boljše življenjske pogoje.
Svetloba, ki prodira skozi okno, ubija bakterije, ki so v hišnem prahu, s čimer zmanjša možnost nastanka težav z dihanjem.
Raziskovalci pod vodstvom dr. Ashkaana Fahimipourja so hišne bakterije 90 dni izpostavili trem različnim situacijam – prostoru brez svetlobe, z naravno svetlobo in UV žarkom. Odkrili so neposredno povezavo med izpostavljenostjo svetlobe in številom bakterij v prahu.
Kot se je izkazalo, so imele bakterije v temnem prostoru več možnosti za preživetje in reprodukcijo – in sicer kar 12 odstotkov več od povprečja. Kjer so bile bakterije izpostavljene dnevni svetlobi, je bila možnost preživetja zgolj 6,8-odstotna, najmanjšo možnost – le 6,1 odstotka – pa so jim dali UV-žarki.
Poleg tega so raziskovalci ugotovili, da so bile bakterije, ''zaprte'' v temnem prostoru, bolj povezane z dihalnimi boleznimi kot bakterije, ki so se ''zadrževale'' v svetlem prostoru. Ne le, da svetloba spodbuja nastajanje vitamina D, varuje nas tudi pred boleznimi dihal.
Raziskava potrjuje znano dejstvo, da svetloba ubija mikrobe in bakterije, a potrebne so nadaljnje raziskave na področju razumevanja sprememb, ki so posledica različnih svetlobnih pogojev.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV