Sluz je vaša prijateljica
Četudi jo verjetno opazite samo v času prehladov, sluz nastaja tudi, ko ste povsem zdravi. Žleze, ki se nahajajo v vašem nosu, žrelu in pljučih, jo proizvajajo ves čas, na dan tudi več kot liter. Njena vloga je zelo pomembna, saj vlaži nos in sinuse, lajša dihanje, lovi prah in ostale delce, ki jih vdihnete, obenem pa vas brani pred infekcijami.
Ko ste zdravi, je praviloma vodena in prozorna, njena količina in gostota se spremenita denimo v primeru okužb. Takrat se premeni tudi njena barva, v primeru bakterijske okužbe se tako obarva zeleno ali rumeno. S povečano količino sluzi se vaše telo brani pred okužbo, bakterije se skupaj z njo izločajo iz vašega telesa.
V primeru alergij na prah, živalske dlake, plesen in podobno se vaše telo prav tako odzove s povečano proizvodnjo sluzi. Alergije, vnetja, dolgotrajna izpostavljenost dražljivim snovem v zraku, stres in določene zdravstvene težave pa lahko privedejo do kroničnega vnetja, ki mu pravimo vazomotorni rinitis. Če imate težave že več kot 10 dni zapored, je zato modro obiskati zdravnika.
Bolje ven, kot noter
Resda se je sluzi bolje znebiti, ne pa povleči vase, toda izpihovati ne smete na silo, saj si lahko nakopljete težave. Med bolj bizarnimi primeri, ki so jih v svoji praksi obravnavali zdravniki, so raztrgan požiralnik, poškodba očesne votline in počen ušesni bobnič, toda do takšnih primerov lahko pride v primeru preteklih poškodb ali operativnih posegov na obraznem skeletu.
Med bolj pogostimi zapleti so krvavitve, ko zaradi prevelikega pritiska ob izpihovanju počijo žilice v nosu. Druga, bolj neprijetna posledica, pa je vnetje ušes in sinusov. S premočnim izpihovanjem namreč lahko vsebino, ki se je želite znebiti, potisnete v ušesa oziroma sinuse.
Bodite nežni
Pritisk lahko zmanjšate z izmeničnim izpihovanjem desne in leve nosnice. Izpihovanje si lahko olajšate z dekongestivom oziroma sredstvom za odmašitev nosu, s katerim pa ne smete pretiravati. Uporabljate ga lahko le štiri, največ pet zaporednih dni, v nasprotnem primeru bo morda prišlo do poslabšanja, poškodb sluznične povrhnjice ali epitelija, ali pa si boste celo nakopali medikamentozni rinitis. O uporabi se posvetujte, če ste srčni bolnik, če imate bolezen ščitnice ali težave s prostato.
Nos si lahko očistite tudi brez izpihovanja, s fiziološko raztopino oziroma doma pripravljeno slano vodo. Slednjo pripravite tako, da v litru vode raztopite 9 gramov soli. Glavo nagnite nazaj in si tekočino nakapajte v nos, nato pa glavo dvignite in preprosto obrišite, kar bo priteklo iz vaših nosnic.
Pomagate si lahko tudi s parnimi kopelmi, z inhalatorji ali s pomočjo navadnih posod, pri čemer se pokrijete z brisačo. Še najbolje je, da v vodo stresete cvetove kamilice, ki deluje protivnetno. Pomaga tudi, če zrak v vaših bivalnih prostorih ni presuh, zato imejte pri roki vlažilec zraka. In ne pozabite, da se boste z boleznijo spopadli uspešneje, če boste poskrbeli za zadostnen vnos tekočine.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV