Ali pogosto sanjate? Večina vas bo odgovorila, da nikoli ne sanja, če pa že, si sanj nikoli ne zapomni. Če slednje drži, pa vsi povprečno sanjamo trikrat do petkrat na noč (!), nekateri celo sedemkrat, kar pomeni, da sanjamo skoraj vsakih 90 minut in ne le tik preden se zbudimo, kot menijo nekateri. Sanje so lahko izjemno kratke in trajajo le nekaj sekund, lahko pa so dolge tudi 30 minut. So zrcalo našega energetskega in psihofizičnega stanja. Na njihovo vsebino vpliva vse, kar smo v zadnjem obdobju počeli, nameravali, čutili, mislili in skrivali pred seboj.
Sanje se najpogosteje pojavijo po fazah trdnega spanca. Če si jih želimo zapomniti, se moramo pred spanjem ''ogreti'' oz. na to ustrezno pripraviti. Znanstvenike sicer še vedno bega vprašanje, zakaj lahko ženske sanje prikličejo pogosteje. To je lahko iz preprostega dejstva, da ženske sanje bolj zanimajo ali pa – kar je bolj verjetno – gre za biološke razlike. Pomemben faktor so tudi leta. Sanj se lažje spomnimo v mlajših letih – najbolj v dvajsetih – s časom pa vse težje.
Odločilna je tudi človekova osebnost. ''Bolj psihološko naravnani ljudje namreč lažje rekapitulirajo sanje, medtem ko se jih osebe, ki so po naravi bolj praktične in usmerjene navzven, spomnijo teže,'' razlaga dr. Deirdre Leigh Barrett. Če vas vrže iz posteljo, boste imeli prav tako manj možnosti, da se boste spomnili, kaj ste sanjali, možnosti pa si povečate, če zaspite in se zbujate počasi.
V tem primeru namreč pademo v hipnogogično stanje, to je stanje, ko padamo v spanec ali se zbujamo: gre za stanje med budnostjo in snom. Takrat vidimo nekakšno projekcijo slik. Sanje se sicer zvrstijo v REM fazi, to je peti fazi spanja, ko je dejavnost možganov zelo visoka. Sanjamo sicer tudi v drugih fazah spanja, a so iz te sanje najbolj žive in najlažje zapomljive. Proti koncu REM faze se telo začne pripravljati na zbujanje ali gre znova čez spalni cikel. Tisti, ki se zbudijo proti koncu pete faze, se bodo sanj bolj verjetneje spominjali.
Če bi se radi spomnili svojih sanj, si pomagajte z naslednjimi preprostimi triki. Leta 2017 je strokovnjak za spanje in profesor na Harvardu, Robert Stickgold, izjavil, da z upoštevanjem teh napotkov 80 odstotkov ljudi, ki trdijo, da nikoli ne sanjajo, zdaj tega ne bo več trdilo. Priporoča sledeče:
1. Tik pred spanjem popijte tri kozarce vode – izogibajte se pivu in vinu, saj onemogočata REM. Zaradi tega se boste pogosteje zbujali, kar poveča možnost, da se boste spomnili svojih sanj.
2. Sanje uvrstite na seznam opravil. Preden se zazibate v spanec, si trikrat ponovite: ''Zapomnil si bom sanje.'' Možgani pred spanjem delajo na pomembnih stvareh in ta mantra sanjam daje težo.'' Poskrbite, da imate na nočni omarici list in pisalo, da si sanje lahko zapišete.
3. Prebujajte se počasi. Naredili si boste medvedjo usluge, če se boste zbudili na hitro in skušali sanje takoj deliti s svetom. Na ta način boste skoraj zagotovo pozabili, kaj ste sanjali. Ostanite v polsnu in rekapitulirajte sanje. Če si jih ponovite v glavi, jih bodo možgani shranili in spomnili se jih boste še dolgo za tem.
Če mantre in prebujanje sredi noči niso po vaši meri, znanost ponuja tudi bolj mehke metode. Prvi pogoj za sanje je spanec, zato dlje kot spite, dlje časa ste v REM fazi, kar pomeni več možnosti, da boste sanjali in si sanje tudi zapomnili. K temu je treba dodati, da se REM faze tekom noči podaljšujejo. Če namesto osem ur spite zgolj štiri, imate kar 80 odstotkov manj možnosti, da sanjate. Pomagali pa si boste tudi že samo s tem, da boste o sanjah zgolj razmišljali ali o njih brali, kot to počnete sedaj. Očitno ste pripravljeni!
Obstajajo še druge metode, ki bodo pomagale, da si sanje lažje zapomnite. Po besedah strokovnjakov bi morali za resnično sposobnost pomnjenja sanj na tem delati od 30 do 60 minut na dan.
Dve do tri ure pred spanjem ne jejte ničesar, saj prebava krati spanec in možnost pomnjenja sanj.
Ko se prebudite, si zapišite ključne besede oz. dogodke, da boste kasneje lažje povezali vsebino sanj.
Pred spanjem si sanje vizualizirajte. Razmišljajte o temi, o kateri bi radi sanjali in si s pomočjo umirjenega dihanja, asociacij in vizualizacije pripravite ''teren'', pri tem pa ne pozabite izraziti želje, da bi se jih radi spomnili.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV