Znanstveniki z londonskega kraljevega kolidža so odkrili, da imajo pivci rdečega vina v prebavnem traktu več različnih bakterij, zato je njihov prebavni sistem bolj zdrav od prebavnega sistema uživalcev drugih alkoholnih pijač.
Raziskava, objavljena v strokovnem časopisu Gastroenterology, se je ukvarjala z vplivom alkoholnih pijač, kot so pivo, vino, žganje in jabolčniki, na populacijo mikroorganizmov v črevesju in druge dejavnike zdravja. Opravili so jo tudi na 916 dvojčkih iz Velike Britanije.
Pokazalo se je, da ima najboljši vpliv na zdravje črevesja rdeče vino, čigar uživanje v zmernih količinah so povezali z nižjo ravnijo slabega holesterola in debelosti, kar ne moremo reči za pivo, žganje in jabolčnik, pozitivne učinke je v majhnih količinah pokazalo le še belo vino.
Nekatere prejšnje raziskave, ki so se ukvarjale s podobno tematiko, so že dale podobne rezultate, a da rdeče vino izboljša črevesno floro so do sedaj dokazali le na živalih, ne pa tudi ljudeh, pojasnjuje vodja raziskave Caroline Le Roy, ki pravi, da ''bolj kot je črevesna flora raznolika, bolje je to za nas, saj se tako lažje borimo proti boleznimi in lažje prebavljamo hrano''. Prav neravnovesje med dobrimi in slabimi mikrobi je lahko razlog za slabšo odpornost, višjo raven holesterola in debelost.
Med pozitivne učinke rdečega vina raziskovalci prištevajo tudi znižanje ravni inzulina, ki lahko vodi v sladkorno bolezen, a menijo, da to ni povezano s populacijo mikroorganizmov v črevesju.
Za večjo vrednost rezultatov so raziskovalci raziskavo opravili tudi na skupinah v ZDA in na Nizozemskem, ki so štele po cca. 1000 ljudi, prav na račun dvojčic pa so izključili možna odstopanja zaradi genetskih predispozicij, družbenoekonomskega okolja ipd.
Zakaj se je rdeče vino izkazalo za boljše v primerjavi z drugimi alkoholnimi pijačami? Kot je pokazala raziskava, so za večjo raznolikost mikroorganizmov v črevesju ''kriva'' mikrohranila in polifenoli v grozdni lupini, kar pojasnjuje dejstvo, da je imelo tudi belo vino pozitivne učinke, četudi v precej manjši meri, saj ima lupina belega grozdja do sedemkrat manjšo koncentracijo polifenolov. Ob tem je Le Royjeva opozorila, da kljub pozitivnim učinkom rdečega vina ljudje ne posegajo po kozarcu, če sicer ne pijejo alkohola, saj je alkohol vzrok za številne zdravstvene težave – po navedbah Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) za več kot 200, ki se raztezajo od fizičnih do psihičnih.
"En kozarec rdečega vina na 14 dni je dovolj, da pozitivno vpliva na nas. To je odlična novica, saj je alkohol sicer škodljiv," svari Le Royeva in dodaja, da ima rdeče vino v luči polifenolov številne alternative. Veliko sadja, zelenjave, oreščkov in tudi čokolada ima namreč veliko teh močnih oksidantov.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV