Skrivnost partnerskega odnosa
Partnerski odnos bi moral predstavljati varen pristan. Prostor, kjer lahko skozi čas odvržemo vse maske in smo lahko popolnoma iskreni in ranljivi. To pomeni, da nas ob partnerju ni strah pokazati svoje šibke plati, da znamo pokazati čustva in enostavno smo to, kar smo. Če se najdeta dve osebi, ki zmoreta vse to, se počutita v odnosu izpopolnjeni, varni, ljubljeni, srečni. A ker vemo, da smo ljudje veliko bolj kompleksna bitja, z različnimi potrebami, družinskimi ozadji, priučenimi in privzgojenimi vzorci, se zelo zelo redko zgodi, da najdemo osebo, ki nam bi bila popolnoma pisana na kožo. V odnosu se sčasoma vedno pokažejo rane preteklosti, ki nas prisilijo v usklajevanje s partnerjem. Vedno se je treba vprašati: Kaj potrebujem v odnosu jaz in kaj ti? Če najine potrebe niso enake – se znava srečati na sredini poti? Znava najti kompromis, ob katerem bova zadovoljna oba? In ne nazadnje – kakšne čustvene potrebe sploh imava?
Pri čustvenih potrebah se lahko zelo razlikujemo. Nekdo potrebuje veliko fizičnega izražanja ljubezni, kar se kaže v držanju za roke, poljubih, objemih, intimnih stikih … skratka v telesnih dotikih in bližini. Drugi morda takšnega načina izražanja ne potrebuje toliko, temveč ljubezen bolj doživlja skozi besedno izražanje. Rad te imam. Lepa si danes. Moja si. Mislim nate. V tem primeru posameznik potrebuje več potrditev skozi besedne izraze ljubezni, misli, kratka sporočilca čez dan, pohvale … Nekaterim spet več pomenijo dejanja partnerja – to so lahko povsem vsakodnevna opravila v skupnem gospodinjstvu, pa tudi razne oblike presenečenj, pri katerih se odločimo, da bomo svoji boljši polovici popestrili dan z nepričakovanim vabilom na romantično večerjo, sprehod po mestu, skok na morje in podobno. Če sklenemo, je v tem primeru ključ pravična razporeditev opravil in elementi presenečenja. Seveda pa je v današnjem tempu življenja, ko veliko časa preživimo na delu in skrbimo za družinske obveznosti, potreben predvsem čas v dvoje. Ne gre za floskulo, ki jo ponujajo poceni psihološki nasveti, ampak resno vodilo, če želimo biti v partnerskem odnosu srečni in izpopolnjeni. Bolj kot pademo v rutino in ne poskrbimo za kakovostno preživet čas z najdražjo, bolj se začnejo na eni ali obeh straneh pojavljati nezadovoljstvo, odtujenost, čustvena hladnost. Zato je potrebna zavestna odločitev za skupno preživeti čas, bodisi je to skupna športna aktivnost, kulturni večeri, druženje z drugimi pari, s katerim sta si blizu, in podobno.
Če sta se s partnerico znašla v vrtincu nezadovoljstva, zaradi tedenske rutine izgubljata stik in se počutita odtujeno, je čas za aktivacijo. Partnerski odnos lahko hitro pripeljemo do prepada, a ga lahko na srečo z nekaj truda znova obudimo. Potreben je prvi korak in eden mora začeti. Upajte si tvegati in presenečeni boste, kako že majhno dejanje naredi velike premike.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV