Za večino ljudi avtomobil danes predstavlja nujnost, občutek svobode in udobje, a spodnji primeri dokazujejo, da je mogoče živeti tudi povsem drugače. V nadaljevanju predstavljamo pet mest na svetu, kjer ne boste našli niti enega avtombila. Poleg ekološke dobrobiti ta mesta nudijo tudi povsem novo doživetje, saj se morate znajti z alternativnimi oblikami prevoza. Kakšnimi? Preverite v nadaljevanju!
Giethoorn, Nizozemska
V tem nizozemskem mestecu imajo namesto cest speljane vodne kanale. Giethoorn je znan tudi kot severne Benetke, zato je postal velika atrakcija za turiste, ki želijo izkusiti edinstveno življenje ter uživati na destinaciji, kjer ni nikakršnih zvokov avtomobilov. Tukaj je mogoče slišati samo ptičje petje ter zvoke vetra in dežja.
Mesto je zasnovala skupina beguncev leta 1230, in ko so naleteli na to lokacijo, so najprej opazili kup kozjih rogov ter predpostavljali, da gre za preostanke preteklih poplav. Zaradi tega so to območje poimenovali Giethorn, kar pomeni 'kozji rog'.
Neverjetna značilnost tega mesta je dobro dodelan sistem kanalov, ki ga prebivalci uporabljajo za vsakodnevne prevoze. Naseljenci so najprej oblikovali kanale, po katerih danes veselo plujejo ladje z majhnimi električnimi motorji ter čolni na vesla. V zimskem času lahko voda v kanalih zmrzne, a tudi to zna biti uporabno – celotna površina namreč postane kot nalašč za drsanje.
Otok Mackinac, Michigan
Otok Makcinac, ki se nahaja na jezeru Huron, poseljuje okrog 500 stalnih prebivalcev. No, poleti se to število znantno poveča, saj gre za izjemno priljubljeno turistično točko. Prav vsi pa se morajo držati enega osnovnega pravila: avtomobili na otoku niso dovoljeni. Njihovo uporabo so prepovedali z zakonom že leta 1898, a če želite priti z ene točke na drugo, obstaja cela vrsta rešitev: peš, s kolesom ali s kočijo s konjsko vprego.
Pred prepovedjo so turistom dovoljevali, da so s seboj na otok vzeli tudi svoje avtomobile, a ker so z njimi strašili konje in motili splošni občutek miru, ki je vladal na tem koščku Zemlje, so se mestni svetniki odločili, da je najbolje, da motorni promet povsem prepovejo. Edina izjema so vozila nujne medicinske pomoči in gasilci.
Hydra, Grčija
Hydra je klasično grško mesto na istoimenskem otoku ob Egejskem morju – griči so posejani z belimi hišami, obdaja pa jih čudovito modro morje. To, kar je otok ohranilo tako čist in edinstven, je konservativni zakon o njegovi ohranitvi, ki prepoveduje gradnjo novi nepremičnin, saj bi te uničile edinstveno podobo mesta, prepovedan pa je tudi uvoz avtomobilov ter vožnja z njimi. Poleg tega so ulice preozke, da bi se po njih lahko vozili, tudi če bi bilo to dovoljeno. A to ne pomeni, da tukaj ni življenja in da nihče nikamor ne gre. Po otoku se prebivalci in turisti namreč lahko odpravijo peš, na oslih, s kolesi ...
Fire Island, New York
Otok, za katerega se predpostavlja, da je dobil ime po požaru, ki so ga zanetili gusarji na njegovi obali, je znan po svoji veličini in dejstvu, da na njem ne boste našli avtomobilov. Čeprav je dolg kar 50 kilometrov, njegova širina znaša samo 0,4 kilometra, kar ob precej gosto posejanih hišah onemogoča gradnjo cest, ki bi bile dovolj široke za štirikolesna vozila.
Susak, Hrvaška
Ta slikovit hrvaški otok je znan kot prava oaza miru, a na njem nikoli ni bilo avtomobilov. Ne zato, ker bi bili prepovedani z zakonom, temveč zaradi tega, ker jih ni mogoče prepeljati do tja. Do pristanišča pelje samo čoln, ker je voda preplitka za trajekt. Pa tudi če bi avtomobile lahko prepeljali na otok, so ulice enostavno preozke za normalno in varno vožnjo.
Susak pa ni edini otok v hrvaškem morju, ki se lahko pohvali s tako imenovano zeleno cono, kjer ni avtomobilov – v to skupino sodijo še Unije, Silba, Zlarin, Prvić, Lopus in Koločep.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV